César Baldaccini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
César Baldaccini
Genel bilgiler
Doğum1 Ocak 1921
Marsilya, Fransa
Ölüm6 Aralık 1998 (77 yaşında)
Paris, Fransa
AlanıHeykel
İmzası

César Baldaccini (1 Ocak 1921, Marsilya - 6 Aralık 1998, Paris), César olarak da bilinir, tanınmış bir Fransız heykeltıraştır.

César, radikal sıkıştırma (sıkıştırılmış otomobiller, hurda metaller ve çöp) ve genişletme (poliüretan köpük heykeller) teknikleri ile hayvan ve böceklerin fantastik tasvirleriyle Yeni Gerçekçilik akımının önde gelen karakterlerinden biridir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1921 yılında Marsilya'da işçi mahallesi olan Belle-de-Mai'de İtalyan kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası bir bar işletiyordu ve şarap fıçısı imal ediyordu. Tam adı César Baldaccini'dir ama genel olarak César diye bilinir. 1935-39 arası Marsilya Güzel Sanatlar Okulunda öğrenim gördükten sonra Paris Güzel Sanatlar Okulunda 1943-48 yılları arasında öğrenimine devam etti. 1952 yılında hurda metal parçalarını birbirine kaynatarak heykeller yapmaya başladı ve ilk ününü katı metalden kaynak ile yaptığı çeşitli böcek, hayvan ve nü heykellere borçludur.

İlk kişisel sergisini 1954 yılında Paris'te Galerie Lucien Durand'da açmıştır.

İlk eserleri genellikle hurda metallerin ve çöp malzemelerinin birbirine kaynak yolu ile birleştirilmesiyle oluşmuştur. 1960 yılında gelindiğinde César Fransa'nın öndegelen heykeltıraşlarından biri olarak anılmaya başlamıştır. Aynı yıl hurdacıdan malzeme almaya gittiğinde bir hidrolik sıkıştırma makinesini çalışırken görüp bunu heykellerinde denemeye karar verir. Paris fuarında üç ezilmiş otomobili sergileyerek hayranlarını büyülemiştir. Özellikle bu 'sıkıştırılmış' heykeller César'ı ünlendirmiştir. César değişik renkli otomobillerin parçalarını seçerek heykellerinde bir araya getirmiştir. Bu şeklide hekellerinin yüzey biçimini ve renk dağılımını kontrol edebilmekteydi.

Aynı yılın sonlarında Arman, Klein, Raysse, Tinguely, Pierre Restany ve ilhâmını şehir yaşamında bulan diğerleriyle birlikte Yeni Gerçekçilere katıldı.

Le pouce. (Başparmak)

1965 yılında plastik ile çalışmaya başladı. İlk olarak insan izlerinin plastik kalıplarıyla, 1966'dan itibaren de genişletilmiş poliüretan kullanarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1966'da kaynaklı metal heykel yapmayı bırakarak 1967-1970 arası seyirci önünde poliüretan kullanarak heykel yaptı. Daha sonraki eserleri arasında eritilmiş kristal de kullanılmıştır.

Fransız sinemasında en iyilerin ödüllendirildiği César Ödüllerinin yaratıcısıdır.

22 Ocak 1978 yılında Légion d'honneur "şövalye" nişanı verildi[1] ve 1993'te Officier olarak yükseltildi.[1]

Eşinin adı Rosine'dir ve Anna adlı bir kızı olmuştur.

Paris'te 1998 Aralık ayında ölmüştür.

Sergilenen eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserlerinin bazıları Paris'te Centre national d'art et de culture Georges-Pompidou 'da (Bas relief, Tortue, le Diable), Paris'te Musée d'art moderne de la Ville de Paris 'de (Facel Véga), Montparnasse mezarlığında bulunan mezarında, La Défense terasında (Le Pouce), Marsilya'da Hambourg caddesinde ve Bonneveine Centre'da (Le Pouce Géant) görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel
  • Ronald Alley, Catalogue of the Tate Gallery's Collection of Modern Art other than Works by British Artists, Tate Gallery and Sotheby Parke-Bernet, London 1981, p. 99
  • Le Monde, 12 Ocak 2008
Özel
  1. ^ a b "Décret du 29 mars 1993 portant promotion et nomination". Journal Officiel de la République Française. 1993 (86). 11 Nisan 1993. s. 6230. PREX9310954D. Erişim tarihi: 5 Nisan 2009. (Fransızca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]