Cédric

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cédric
Cedric
FormatHareketli Animasyon Serisi
TürAnimasyon
komedi
Proje tasarımcısıRaoul Cauvin,Laudec
Ülke Fransa
DiliFransızca
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı156
Yapım
Gösterim süresi22 dakika
Yayın bilgileri
Kanalatv
Beyaz TV
Cine5
Samanyolu TV
Planet Çocuk
Yayın tarihi23 Aralık 2001 (2001-12-23) - 12 Aralık 2002 (2002-12-12)

Cédric, Belçikalı karikatürist Raoul Cauvin tarafından yazılmış ve Laudec tarafından çizgiye aktarılmış bir çizgi dizi. Dizi ilk olarak Fransa'da yayınlanmış, ardından da dünyadaki pek çok yayıncı tarafından kendi dillerine çevrilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi filme göre Cedric, 8 yaşında sarışın bir çocuktur. Okulunda Çin kökenli sınıf arkadaşı Chen'e aşıktır. Sıra arkadaşı olan Christian ile çok iyi bir dostluk kurmuştur. Sınıflarında babası bir diplomat olan Nicolas ise onun bir numaralı düşmanıdır. Babası Doğu kilimleri satıcılığı yapan Cedric, evinde ailesiyle birlikte pek iyi geçinememektedir. Annesi olan Maryrose çok kuralcıdır. Babası Robert genellikle çok yorgun ve bitkin olur. Cedric'in büyükbabası olan Paul ise yaklaşık seksen yaşındadır fakat torunu Cedric'i en iyi anlayan odur. Bu çizgi film okulda sorunlar yaşayan küçük bir çocuğun kurduğu basit hayalleri anlatan bir komedi çizgi filmidir. Gece ay ışığında Cedric'in saçları ve tüm ortam mavi olur. Gece yarısı, günlüğü ile her şeyini paylaşır. Anne annesi Marta, Cedric daha doğmadan önce ölmüştür, büyük babası Paul hep ondan bahseder ve Cedric çok sinirli olduğu zamanlarda o hep yanında vardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cedric de Pont (Dizinin ana karakteri) : Sarışın, dünya tatlısı bir çocuk. Çabuk sinirleniyor. 8 yaşında. Sınıf arkadaşı Chen'e aşık. Onu elde etmek için her şeyi deniyor ama Nicolas da Chen'i sevdiği için Cedric'in işi hiç kolay değil... Her bölüm sonunda "8 yaşındaysanız hayat çok zor/güzel/tuhaf" der.
 • Chen Leo Ping : Çinli bir kız. 8 yaşında. Cedric ona deliler gibi aşık. Fakat Nicolas da ona aşık. Cedric büyükbabasıyla, Chen hakkında konuşurken büyükbabası Chen için çoğu zaman "Vietnam'lı kız" diyerek hitap eder ve Cedric bunu hoş karşılamayıp "o bir Çinli" der. Cedric'i bazen öper, ama en fenası Alice bölümünde olmuştur; onu 1 Ocak 00:00'da(Yılbaşı) öpünce Cedric kendinden geçer.
 • Mary Rose de Pont : Cedric'in annesi. 30-35 yaşlarında. O da Cedric gibi sarışın; ama kurallara fazla önem vermektedir. Bir keresinde 'fal bakma' numarasıyla Cedric'i kandırıp ders çalışmaya zorlamıştır(I Love School Bölümü) Hatta büyükbabası ona "Hayatta kalabilecek misin delikanlı?" demiştir.
 • Robert de Pont : Cedric'in babası. Siyah saçlı. 40-45 yaşlarında. Genellikle kayın babası Paul ile anlaşamaz. Cedric'in karnesi onu çıldırtır.(Darned Repord Card'daki karne Onu gerçekten çılgına çevirmiştir) Doğu kilimi satıcılığı yapmaktadır. Paul ise sürekli ona halı satıcısı der(Robert ısrarla halı değil doğu kilimleri sattığını iddia etmektedir). Konu Cedric'in Chan'le olan ilişkisinden açılınca gençliğindeki ilişkilerinden bahsedip sohbet etmeye başlar. Eşi Mary Rose buna çok kızar. Hatta Maryrose ile evlenmeden önce Mary Rose'un en yakın arkadaşı Genevy'ye evlenme teklif etmiştir ancak kabul etmemiştir.
 • Paul Budinet : Cedric'in büyükbabası, Mary Rose'un babası. 80 yaşlarında, Cedric'i en iyi anlayan o.Cedric'e en çok benzeyen de o. O da gençliğinde kötü bir öğrencidir.Bu sebeple demir yollarından emeklidir. Hatta madalyası da vardır.(20 sene çalışmasından dolayı ödül olarak verilmiştir)... Cedric'e her sorununda o yardım ediyor. Damadı Robert ile hiç anlaşamaz ve sürekli ona "Halı satıcısı" der(Robert halı değil doğu kilimleri sattığını iddia etmektedir).Gıcırdayan terlikleriyle ve verdiği fikirlerle Cedric'in idolüdür. Favori yemeği ıspanaktır. Ancak sadece kızı Mary Rose pişirdiğinde yediğini söyler (bknz: EP87-Cookin’ with Gas) "Son gülen iyi güler damat, Sürprizleri seviyorsan bu kanaldan ayrılma!" 82. bölüm
 • Christian : Cedric'in en iyi arkadaşı. 8 yaşında. Cedric'e Chen'i elde etmesi için parlak fikirler verir ama sonunda her şeyi altüst eder. Caprice'e aşık.
 • Nicolas d' Şaron d' Vinthu : Cedric'in bir numaralı düşmanı... 8 yaşında. Babası bir diplomattır ve çok zengindir. O da Chen'in peşindedir. "Dö Şaron Dö Vintu" olan soyadıyla ve atalarıyla sürekli övünür. Kibirli biridir. Chen'i hep aldığı şeylerle etkilemiştir.
 • Caprice : Christian'ın âşık olduğu siyahi kız, 8 yaşında, spor bağımlısı ve kasabadaki en hızlı koşan kişidir. O yüzden Christian'ın onunla sevgili olabilmesi için hep koşması gerekir ancak her seferinde bir talihsizlik ortaya çıkar.
 • Marvin : Cedric'e televizyondan gördüğü programlardan parlak fikirler verir. 8 yaşında. Onun fikirlerinin sonu da tam bir fiyaskodur. Televizyon bağımlısıdır.
 • Bayan Nelly : Cedric'in sınıf öğretmeni. Cedric, Chen gelmeden önce ona aşıktı.
 • Kaligula : Cedric'in yan komşusunun yaramaz köpeği. Cedric'i canından bezdiriyor.
 • Bay Oliver : Cedric'in okulunda beden öğretmeni, Cedric onu sevmiyor.
 • Bay Gerrard : Cedric'in okulunda rehberlik öğretmenidir.
 • Valeri : Cedric'in sınıf arkadaşı. Cedric'e tokat atmıştır. Çünkü Cedric, Chen'i kıskandırmak için onu kullanmaya çalışmıştır.(Insomnia'dan sonraki bölüm.)
 • Adelight : Christian'ın ikiz kız kardeşi. Çabuk sinirlenir.
 • Vaftiz Anne Jane :Cedric'in vaftiz annesi ve aynı zamanda Cedric'in büyük babası Poul'un kızkardeşidir. 76 yaşındadır. Hiç evlenmemiştir. Büyükbaba Poul'e Evlenmemesinin sebebi çirkin olması değil, kedilere olan tutkusunun erkekleri kaçırmasıdır. Tam bir kedi düşkünüdür. Cedric, vaftiz annesinin kedilerini sevmiyor. Cedric her noel onu ziyaret eder ailesi eğer ziyaret etmezse ona çok kızar. Noel'de verdiği harçlık Cedric için önemlidir.

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal
 Brezilya TV Brasil
TV Cultura
 Hollanda KRO
Zappelin
 Kanada Teletoon
 Fransa France 3
Canal J
France 5
 Almanya Super RTL
 İsrail Arutz HaYeladim
 Macaristan M1
M2
 Polonya TVP 1
 Türkiye ATV
Samanyolu TV
D Çocuk
TV8
Kanal A
Cine5
Maxi TV
Karamel TV
JOJO
Beyaz TV
Sony Çocuk

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]