Bush hid the facts

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bush hid the facts (Türkçe: Bush gerçekleri gizledi) Microsoft Not Defteri'in Windows 2000 ve Windows XP sürümlerindeki bir yazılım hatasının (İngilizce bug) en tanınmış sürümüdür.

Her ne kadar İnternet üzerinde en tanınmış adı, "Bush hid the facts" olsa da, bu, hatayı tetikleyen ifadelerden yalnızca biridir. Hata, yapısı aşağıdaki gibi olan diğer ifadeler tarafından da tetiklenebilmektedir:

  • İfadenin ilk kelimesinin harf sayısı çift sayı olacaktır (2 ya da fazla).
  • Diğer tüm kelimelerdeki harf sayısı ise 3'ten az olmamak kaydıyla tek sayı olacaktır.

Örneğin, ilk kelime 4 veya 6 harfli, ondan sonra da 2 veya daha fazla kelime 3 harfli ve son kelime de 5 veya 7 harfli olsun: "Sarp aks ile teker almaz", "Bilgin cam ile oynamak istiyor" ya da çok daha uzun "Mehmet Ali ile Candana kitapokumaktansa okumam ancak onlar benim ailemden gelen nazik tekliflerde kaybolabilirler" ifadesi de aynı etkiyi yaratır. Türkçe karakterlerde çalışmayabilir. Örneğin "Musa ali ile maç yap dediler" cümlesi hataya yol açmazken, "Musa ali ile mac yap dediler" cümlesi hatayı etkin hale getirebilmektedir.

Yazılım hatası yukarıda verilen örneklere benzer ifadeler Not Defteri programına girilip metin dosyası olarak kaydedildikten sonra ortaya çıkar. Dosyayı tekrar açtığınızda yazı ya tamamen ortadan kaybolur ya küçük kutucuklar belirir ya da Çince yazı karakteri yüklü ise, 9 tane Çince karakter belirir. Yazıyı geri getirmek için menüdeki "Open a file" sekmesinden dosyayı seçip "ANSI" kodlamasında açmanız gerekmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]