Burçakalan, Çaldıran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burçakalan
—  Mahalle  —
Van
Van
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Çaldıran
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 885
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu
Posta kodu 65970
İnternet sitesi: [2]

Burçakalan, Van ilinin Çaldıran ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin Kürtçe adı "Aşê Keran" dır yani "Sağırlar Değirmeni" demektir. Mahallenin adının eski zamanlarda burada kurulan değirmenlerden geldiği rivayet edilmektedir.mahallesi (3 kişi ismail eso hacimemet ve kası)tarafından kurulduğunu ifade edilip,diğer kişilerin iran ve başka yerlerden göç gelmişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri bölgenin gelenek ve görenekleriyle paralellik gösterir. Erkekler çalışır, eve ekmek getirir.Kadınlar hiçbir şekilde tarlada veya dışarda çalışmaz, çalıştırılmaz. Mahallenin gelenek ve göreneklerine ters bir durumdur. Okuyan kız çocuk sayısı hala istenen seviyeye ulaşmamıştır ama eğitime ve eğitimcilere duyulan saygı büyüktür.Mahallenin en meşhur yemeği yöresel adı "Keledoş" olan ve içinde yine yoğurdun kurutulmasıyla yapılan "keşk" bulunan yemektir. İçinde nohut, patates, koyun eti, yöreye ait otlar bulunmaktadır. Başlangıçta bir bulamaçı andıran yemek, üzerine eritilmiş mis kokulu tereyağı dökülerek servis yapılır. Yanında sacda pişirilmiş ekmeğiniz geldi mi değmeyin keyfinize...'

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 131 km, Çaldıran ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 2680

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var , kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup çok dardır sürekli kaza olur. mahallede elektrik ve sabit telefon vardır..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]