Aşağımutlu, Çaldıran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Aşağımutlu
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Çaldıran
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 351
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
Posta kodu 65970

Aşağımutlu, Van ilinin Çaldıran ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı KÜRESÜNNİ AVŞAR TÜRKLERİDİR.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köy hayvancılığa müsait bir coğrafya sahip.Dolayısıyla yemeklerde hayvansal ürünler çok fazla.kahvaltı ürünleri baya çeşitli. Bayramlarda ve düğünlerde yapılan çok lezzetli yemekler yapılmakta.Samimiyet ve misafirperverlik yöre halkı gibi köy halkınında en dikkat çeken özelliği.Mahallede ilginç gelenek ve göreneklerde mevcut :beran berdan,kose,devvat.... düğünlerde her geçen gün değişiklikler oluyor. Köy büyükleri bunun farkın ama ellerinden gelenide yapmıyor gibiler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van iline 124 km, Çaldıran ilçesine 7 km uzaklıktadır.ÜÇ DERE,ÇEVRE DAĞLAR,TENDÜREK TAŞLIĞI,KÜÇA REŞ,SAZLIK,KANYA ŞOR,SERKANYA,DEVKANYA... KÖYÜ EŞSİZ BİR YER HALİNE GETİRİYOR.KÖY OVADA VE SELDEN ETKİLENME RİSKİ ÇOK AZ. YEŞİL ALANIN ÇOKLUĞU KÖYÜ GÖRENLERİ ADETA KENDİSİNE AŞIK EDİYOR.İLGİNÇTİR DERELERİN SU SICAKLIĞI DEĞİŞİK :BİRİ ÇOK SOĞUK,BİRİ ILIK,DİĞERİ İSE SICAK.ULAN ÇOK KOLAY.HER YIL ONLARCA TÜRİSTİN UĞRADIĞI BİR MEKAN.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.hemen hemen altı ay kar altında.ocak ve şubat ayları çok sert geçer.Burada kış turizmi çok rahat yapılır fakat ulaşım biraz sıkıntılı.Aynı zamanda av içinde çok iyi.Yazları çok serin.Yazın sıcaklığından bunalanlara tavsiyem aşağı mutluya uğrayın ve çeşme başında kızlardan soğuk bir ayran isteyin.Bu ayranı eminim hayatınız boyunca unutamayacaksınız.Bahar mevsimleri yağmurlu geçer.Karlar geç eridiği ve yakıcı bir sıcaklık olmadığı için otlaklar her zaman yeşildir.bizden söylemesi aşağı mutluyu görmrden ölmeyin.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 351
1997 344

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltolmayıp ulaşım zor sağlanmakta mahallede sabit telefon yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]