Bulutsuzluk Özlemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bulutsuzluk Özlemi
Genel bilgiler
Köken Türkiye
Tarzlar Rock
Etkin yılları 1984-günümüz
Resmî sitesi http://www.bulutsuzluk.com/
Üyeler Nejat Yavaşoğulları (Vokal Gitar)
Gencay Kıymaz (davul)
Sunay Özgür (Bas gitar)
Sina Koloğlu (Klavye)
Deniz Demiröz (solo gitar)
Eski üyeler Ozan Kanöz (Bass, Vokal)
Akın Eldes (Elektrik Gitar)
Filip Sümbülkaya (Davul)
Richard Hames (Alto Saksafon)
Demirhan Baylan (Bass)
Murat Tükenmez (Bass)
Cihangir Bıyıkoğlu (Davul)
Utku Ünal (Davul)
Burak Güven (Bass)
Süleyman Bağcıoğlu (Elektrik Gitar)
Serdar Öztop (Elektrik Gitar)

Bulutsuzluk Özlemi, 1984'te kurulmuş[1] Türk rock grubudur.

Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur. Tarzları, Rock'ın dışında, "Türkçe sözlü rock yapılabilir mi?" sorusuna karşı tepki olarak gelişmiş, batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşmuştur.

Grup, şarkı sözlerinde özellikle sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları işlemiştir. Grubun değişmeyen üyeleri; Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu'dur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nejat Yavaşoğulları, genç yaşta müziğe başlayarak üniversite yılları döneminde çeşitli gruplar ile çalışması neticesinde 1984 senesinde adını Mümtaz Soysal'ın bir makalesinin başlığından alarak Bulutsuzluk Özlemi'ni kurmuş ve 1986 yılında ilk albümünü çıkarmıştır.

Türkiye'nin önde gelen rock grupları arasında yer almaktadır. Döneminin ilk ve erken örneklerinden biri olan Bulutsuzluk Özlemi, çoğunlukla söz ve müzikleri Nejat Yavaşoğulları'nın yönetiminde "protest müzik" yapmışlardır. 1990'lardaki çalışmaları ile Türkiye'deki rock müziğinin gelişimine olanak sağlayan Bulutsuzluk Özlemi, kendi türlerinin de ilklerinden biridir.

Bulutsuzluk 2.JPG

Grupta Nejat Yavaşoğulları, Sina Koloğlu, Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Serdar Öztop, Kanöz Ozan gibi müzisyenler yer almıştır.

Irak Savaşı sırasında Nejat Yavaşoğulları'nın gitarının üzerindeki "Savaşa Hayır" yazısı Powertürk TV kanalı tarafından silikleştirilmiştir. Söz konusu kanalda sonra yayından da kaldırılan klip, gelen tepkiler üzerine sansürsüz olarak tekrar yayınlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Grup halen aktif olarak stüdyo çalışmaları, albüm kayıtları, canlı konserler ve sahne gösterimleri yapmakta, aynı zamanda sosyal ve politik gündem maddeleri ile de yakından ilgilenmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı Konser Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplama Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]