Bulutsuzluk Özlemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulutsuzluk Özlemi
Genel bilgiler
Başladığı yerTürkiye
TarzlarAlternatif rock
Etkin yıllar1984-günümüz
Resmî sitewww.bulutsuzluk.com
ÜyelerNejat Yavaşoğulları (Vokal Gitar)
Gencay Kıymaz (davul)
Ahmet Pekmezci (Bas gitar)
Sina Koloğlu (Klavye)
Deniz Demiröz (solo gitar)
Eski üyelerSunay Özgür (Bass)
Ozan Kanöz (Bass, Vokal)
Akın Eldes (Elektrik Gitar)
Filip Sümbülkaya (Davul)
Richard Hames (Alto Saksafon)
Demirhan Baylan (Bass)
Murat Tükenmez (Bass)
Cihangir Bıyıkoğlu (Davul)
Utku Ünal (Davul)
Burak Güven (Bass)
Süleyman Bağcıoğlu (Elektrik Gitar)
Serdar Öztop (Elektrik Gitar)

Bulutsuzluk Özlemi, 1984'te kurulmuş[1] Türk rock grubudur. Türkiye'nin ilk Türkçe sözlü alternatif rock yapan grubudur ve Türkiye'nin önde gelen rock grupları arasında yer almaktadır. Tarzları, rock'ın dışında, "Türkçe sözlü rock yapılabilir mi?" sorusuna karşı tepki olarak gelişmiş, Batı kaynaklı rock melodi ve ritimleriyle Anadolu melodilerinin bütünleştirilmesinden oluşmuştur.

Türünün erken örneklerinden biri olan Bulutsuzluk Özlemi, çoğunlukla söz ve müzikleri Nejat Yavaşoğulları'na ait olan şarkılarla "protest müzik" yapmıştır. Grup, şarkı sözlerinde özellikle sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve politik konuları işlemiştir. Grubun değişmeyen üyeleri Nejat Yavaşoğulları ve Sina Koloğlu'dur. 1990'lardaki çalışmaları ile Türkiye'deki rock müziğinin gelişimine olanak sağlayan Bulutsuzluk Özlemi, kendi türlerinin de ilklerinden biridir. Grupta ayrıca Akın Eldes, Sunay Özgür, Utku Ünal, Deniz Demiröz, Berke Özgümüş, Burak Güven, Serdar Öztop, Kanöz Ozan gibi müzisyenler yer almıştır. Grup hâlen aktif olarak stüdyo çalışmaları, albüm kayıtları, canlı konserler ve sahne gösterimleri yapmakta, aynı zamanda sosyal ve politik gündem maddeleri ile de yakından ilgilenmektedir.

Son albümleri olan Bedreddin, Ada Müzik etiketiyle 29 Ekim 2021'de piyasaya çıkmıştır.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun temeli Nejat Yavaşoğulları tarafından atılmıştır. Genç yaşta müziğe başlayan, üniversite yılları döneminde çeşitli gruplar ile çalıştıktan sonra kendi solo plaklarını yapmaya başladı. 1984 yılında piyanist Sina Koloğlu ile tanışan Yavaşoğulları, önce akustik gitar ve piyano eşliğinde müzik yaptıktan sonra bas gitar ve davul eşliğinde daha rock bir hale kaydı.[3] Bu dönemde Yavaşoğulları, konserlerinin adı olarak Mümtaz Soysal'ın bir makalesinin başlığından esinlenerek Bulutsuzluk Özlemi'ni kullanmaya başladı. 1986 yılında Piccatura ile anlaşan Yavaşoğulları, Koloğlu ve bas gitarist Kanöz Ozan ile ilk albüm Bulutsuzluk Özlemi'ni kısa bir zaman içinde kaydetti ve kendi adını da kapakta kullanarak yayınladı. Albümden hemen sonra gruba baterist olarak Filip Sümbülkaya ve ikinci gitarist olarak Murat Net katıldı. Kısa bir süre sonra da Net'in yerine gruba Akın Eldes dahil oldu ve grubun ilk kadrosu son halini aldı. Gruba ayrıca saksafonda Richard Hames eşlik ediyordu.

Uçtu Uçtu ve 1990'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Verdiği konserlerle kendi kitlesini yavaş yavaş ortaya çıkaran grubun en dikkat çekici hareketlerinden biri 1989 yılında Cem Karaca gibi isimlerle beraber verdikleri İnsan Hakları Derneği konserleri oldu. Bu konserde grubun yeni şarkılarından "Acil Demokrasi" özellikle dikkat çekti.[4] 1987 - 1989 yılları arasında kaydedilen grubun ikinci albümü Uçtu Uçtu 1989 yılının sonlarında yayınlandı. Bu albümde grubun en büyük hitlerinden "Sözlerimi Geri Alamam", "Tepedeki Çimenlik" ve "Uçtu Uçtu" bulunmaktaydı. Ressam Bedri Baykam'ın kapağını tasarladığı bu albüme adını veren şarkıdaki "kalktım bir de ben cırtlattım" mısrasındaki "cırtlattım" sözcüğü "mastürbasyon"u çağrıştırdığı için Bandrol Kurulu tarafından sansürlendi.[5]

Albümün hemen ardından bas gitarist Ozan, yerini Demirhan Baylan'a bıraktı. Bu dönemde Koloğlu ise Milliyet gazetesindeki görevine odaklanmak için müziğe bir süre ara verdi. Bu kadro ile 1993 yılında Güneşimden Kaç yayınlandı. 4 Temmuz 1993'te İnönü Stadı'nda konser veren Sting'in ön grubu olarak sahneye çıktılar. Bu konser sonrası grupta yine değişikliker yaşandı. Baylan yerine Murat Tükenmez, Sümbülkaya yerine de Cihangir Bıyıkoğlu geldi. Koloğlu da gruba tekrar geri döndü. Grup, bu kadro ile yurtdışında örnekleri olan unplugged/akustik konserleden birini vererek bu kaydı Yaşamaya Mecbursun adı ile piyasaya sürdü.

Oldukça verimli geçen 1990'ları grup, yeni elemanları Utku Ünal ve Sunay Özgür ile kaydettikleri Yol ile sonlandırdı.

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

2000'lere girilirken grubun en önemli elemanlarından Akın Eldes, başka projelere odaklanmak için gruptan ayrıldı. Yerine gelen Süleyman Bağcıoğlu ve yeni bas gitarist Burak Güven ile 2001 yılında Numara albümü kaydedildi ancak kayıtlardan sonra gruba gitarist olarak Serdar Öztop dahil oldu.

Grup, Türkiye'da daha önce nadir görülen çalışmalardan birine imza atarak 1 Ağustos 2003'te Orhan Şanlıel yönetimindeki Senfoni Orkestrası eşliğinde şarkılarını yorumladıkları bir konser verdi. "Sözlerimi Geri Alamam"da grup Hakan Aysev ile düet yaptı. Bu çalışma bir yıl sonra Bulutsuzluk Senfoni adıyla DVD ve albüm olarak yayınlandı.

2005 yılında Irak Savaşı sırasında grup "Felluce/Bağdat" single'ını çıkardı. Bu single'daki "Bağdat Cafe" şarkısına çekilen klipte Nejat Yavaşoğulları'nın gitarının üzerindeki "Savaşa Hayır" yazısı Powertürk TV kanalı tarafından silikleştirilmişti.[6] Söz konusu kanalda sonra yayından da kaldırılan klip, gelen tepkiler üzerine sansürsüz olarak tekrar yayınlanmıştır.[kaynak belirtilmeli]

2007 yılında 20. yaşını kutlayan grup, eski üyelerinin yanı sıra Aylin Aslım, Duman, Mor ve Ötesi, Redd, Şebnem Ferah ve Zuhal Olcay'ın da yer aldığı bir kadro ile bir konser verdi. Bu konser Bulutsuzluk 20 Yaşında adıyla yayınlandı. Aynı yıl, grup yeni albümleri Zamska üzerinde çalışmaya başladı. Bu albüm 2009 yılında yayımlandı.

Son albüm Bedreddin, 14. yüzyılda yaşayan Şeyh Bedreddin'in hikâyesini anlatan Nazım Hikmet'in eseri üzerinden, rock oratoryo tarzında ve kimi eski grup üyelerinin de katılımıyla iki CD olarak kaydedildi. Fırat Tanış, anlatıcı olarak albüme katkı sundu.[2][7]

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şimdiki üyeler

Eski üyeler

Zaman çizelgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulutsuzluk Özlemi diskografisi
Stüdyo albümleri8
Konser albümleri5
Derleme albümleri1

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri
Yıl Albüm
1986 Bulutsuzluk Özlemi
1989 Uçtu Uçtu
1992 Güneşimden Kaç
1998 Yol
2001 Numara
2005 Felluce/Bağdat
2009 Zamska!
2021 Bedreddin

Konser albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Konser Albümleri
Yıl Albüm Notlar
1995 Yaşamaya Mecbursun
2004 Bulutsuzluk Senfoni
2007 Bulutsuzluk 20 Yaşında
2007 Bulutsuzluk 20 Yaşında DVD olarak tekrar yayınlandı
2008 Bulutsuzluk Senfoni DVD olarak tekrar yayınlandı

Derleme albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Derleme Albümleri
Yıl Albüm
2006 Bulutsuzluk Özlemi Üçlü Albüm Seti

Single'ları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Felluce Bağdat" (2005)
 • "Her Şeyin Farkındayım (Gezi Parkındayım)" (2013)
 • "Hayat Geçerken / Mücella" (2019)
 • "Yeni Bir Gün" (2019)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "'80'den Bugüne Türkiye'de Rock". 13 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2012. 
 2. ^ a b "BULUTSUZLUK ÖZLEMİ - BEDREDDİN". adamusic.comtr. 31 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2021. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2008. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017. 
 7. ^ "ADA MÜZİK". www.adamusic.com.tr. 31 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]