Budenovka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1926 yılında Budenovka giyen bir Kızıl Ordu askeri.

Budenovka (Rusça: Будёновка Budyonovka), Rus İç Savaşı sırasında ve de sonrasında Kızıl Ordu'nun kullandığı askeri üniformanın bir parçası olan şapka. Gerçekte ismi ince pamuklu şapka olmakla birlikte Semyon Budyonni'den sonra bu isimle çağrılmıştır. Ünlü Bolşevik Mihail Frunze'den sonra Fruzenka şeklinde adlandırılmıştır.

1918 yılında yeni kurulan Kızıl Ordu'nun giysisi için meşhur Rus ressam Viktor Vasnetsov tarafından tasarlanmıştır. İlk tasarlandığında bogatıyarka (Rusça: богатырка, Türkçe: Bogatır'ın şapkası) olarak belirlenmiştir. Kimilerine göre kökeni Başlık'a dayanır.

İç savaş sırasında komünist Bolşevik birlikleri tarafından kullanılmıştır. Lakin Bolşevikler bu tasarımı biraz değiştirerek üstüne kızıl yıldız eklemişlerdir. İlk başlarda farklı dizaynlarda kullanılan Budenovka'nın daha sonra ön tarafta kızıl yıldızlı tasarımı resmiyet kazanmıştır. Bir tek süvarilerin Budenovkalar'ında mavi, ağır silahlı askerlerin Budenovkalar'ında siyah renktedir.

Budenovkalar çok uzun süre Sovyet orduları tarafından kullanılmamıştır. Bunun sebebi genellikle iyi koruma sağlayamamasıdır. 1930'lu yıllarda başlayan Sovyet cephaneliğindeki yeniliklerle kullanımı azalmış, 1935'te kullanımdan kaldırılmıştır. Ama 1939'da Kış Savaşı'nda Sovyetler'in büyük ekipman ihtiyacı duyması ve Budenovkalar'ın kış kamuflajına uygun olmasından dolayı tekrar kullanılmıştır. Zamanla Budenovka'nın yerini asker kasketi (Rusya'da Pilotka olarak bilinir çünkü I. Dünya Savaşı sırasında Rus pilotlar bu tür bir kep takmıştır) ve de Uşanka almıştır. 1941'de tamamen kalksa bile bazı Sovyet partizanları tarafından kullanılmıştır.

Kızıl Ordu tarihinde Rus İç Savaşı sırasında Budenovka giyen süvariler daha sonradan ikon halini almıştır. Yine bu dönemin ikonları arasında Taçanka, Nagant M1895, Mauser C96, Maksim silahı ve de fişekliklerini giyen asi denizciler vardır. Her ne kadar resmi yerini kaybetse bile modifiye edilmiş budyonovkalar Sovyetlerin son dönemlerine kadar çocuklar için tercih edilen bir giysi olmuştur. Rus hamamlarında hala kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]