İçeriğe atla

Brett Cullen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brett Cullen
DoğumPeter Brett Cullen
26 Ağustos 1956 (67 yaşında)
Houston, Teksas, ABD
Meslekoyuncu
Etkin yıllar1979–günümüz
EvlilikMichele Little

Peter Brett Cullen[1] (26 Ağustos 1956), Amerikalı dizi ve sinema oyuncusudur.

Cullen 1980'lerin CBS dizisi Falcon Crest'te iki sezon boyunca (1986-1988) Dan Fixx ve ABC western dizisi The Young Riders'da bir sezon boyunca (1989-1990) Marshal Sam Cain karakterini oynadı. 1980'de CBS western mini dizisi The Chisholms'un son dokuz bölümünde Gideon Chisholm'u canlandırdı. Cullen kısa süreli Legacy dizisinde başrolde oynadı ve Ned Logan karakterini canlandırdı. 1983'te mini dizi The Thorn Birds'de Bob Cleary'yi canlandırdı. The West Wing dizisinde Cullen, Batı Virjinya'nın valisi ve cumhuriyetçilerin başkan yardımcısı adayı Ray Sullivan'ı oynadı. 2007 başlarında NBC dizisi Friday Night Lights'ta Amerikan futbolu oyuncularından biri olan Tim Riggins'in (Taylor Kitsch) babasını canlandırdı.

Konuk olduğu televizyon dizileri arasında şunlar bulunmaktadır: The Incredible Hulk, M*A*S*H, V, Matlock, Star Trek: Deep Space Nine, Ally McBeal, Walker, Texas Ranger, Once and Again, Without a Trace, Cold Case, The Mountain, Monk, CSI: Miami, Desperate Housewives, Pepper Dennis, Lost, Ghost Whisperer, Private Practice, Ugly Betty ve Friday Night Lights. 2009'da ABC Family dizisi Make It or Break It'te tekrarlayan bir rolü vardı.[2]

Son olarak Ghost Rider filminde Barton Blaze rolünü oynayan Cullen'ın yer aldığı diğer filmler şunlardır: Wyatt Earp (Kevin Costner ile), The Gambler V: Playing for Keeps (Kenny Rogers ve Bruce Boxleitner ile), Something to Talk About (Julia Roberts ve Dennis Quaid ile), The Replacements (Gene Hackman ile), On Golden Pond (Julie Andrews ve Christopher Plummer ile), Nancy Drew ve Gridiron Gang.

  1. ^ "Brett Cullen 13 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.." TV Guide.
  2. ^ Listings: Make It or Break It

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]