Bosna Piramitleri

Koordinatlar: 43°59′33″K 18°10′21″D / 43.99250°K 18.17250°D / 43.99250; 18.17250
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uydu topografik kaydı ile Bosna Güneş Piramidi
2007 yılında Visoko

Bosna Piramitleri,[1] Boşnak araştırmacı ve yazar Semir Osmanagiç tarafından insan yapımı olduğu iddia edilen[2] geometrik yüzey şekilleridir. Bulunduğu şehrin adıyla Visoko Piramitleri ya da iki piramidin mevcut olduğu savından hareketle, biri Bosna Güneş Piramidi -'Bosanska Piramida Sunca'-, diğeri de Bosna Ay Piramidi -'Bosanska Piramida Mjeseca'- şeklinde de adlandırılmaktadır. Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna ile Zenica arasında yer alan Visoko kentinin arkasında yükselen hayli düzgün bir piramit şeklindeki tepe ve bu tepeden görülebilen benzer şekilli daha küçük bir yükseltidir.

Dr.[3] Semir Osmanagiç, 2005 yılı içinde 'Güneş Piramidi' olarak adlandırdığı alanda bizzat finanse ettiği kazı çalışmalarına başlamıştır. Tepenin uçlarının kuzey-güney-doğu-batı yönlerine denk geldiğine dikkat çekmekte ve taş döşenmiş bir giriş holü, altında piramidin yer aldığına inandığı kil katmanları bulduğunu öne sürerek, Visoko Piramitleri'nin Avrupa'nın bilinen ilk piramitleri olduğunu iddia etmektedir. Mevcut bir tepenin şeklinin düzgünleştirilerek piramit şekline sokulmuş, yamaçlarında da basamaklar inşa edilmiş olması da başka bir ihtimaldir. Osmanagiç'e göre, Piramitlerin tarihi, bölgeye MS 600 yıllarında gelmeye başlayan Slav kavimlerinden önce Balkanlar´da yerleşik bulunan İlliryalılardan (muhtemelen Arnavutlar ın ataları) da öncesine dayanmaktadır.

Osmanagiç'in savları birçok arkeolog tarafından temelsiz bulunarak reddedilmiştir. Alman Arkeoloji Enstitüsü başkanı Hermann Parzinger önderliğinde Avrupa'nın birçok önemli arkeologunun imza attığı bir bildiri yayınlanarak, bu iddiaların inandırıcılığı olmadığı ve gerçek bilimde böyle iddiaların hiçbir açıdan ciddiye alınamayacağı açıklanmıştır. Bosnalı birçok arkeolog da yapılan kazı çalışmalarının bölgede bulunan ve piramit iddialarıyla ilgisi olmayan bazı tarihi kalıntılara zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını açıkça belirtmiştir.

Bosna Güneş Piramiti galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wikimapia". 29 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2012. 
  2. ^ Les « pyramides » de Bosnie-Herzégovine: une affaire de pseudo-archéologie dans le contexte bosnien 22 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Balkanologie, Vol. XIII, n° 1-2, décembre 2011: "les “pyramides” de Bosnie, après six années de fouilles sans aucun résultat scientifique, continuent d'être visitées et financées par les autorités, et montrées aux enfants des écoles de Bosnie comme un élément de leur patrimoine."
  3. ^ insert date May 2010 and hit submit (28 Mayıs 2010). "University of Sarajevo, Bosnia-Herzegovina, News archive, doctorate promotion,". Sociology. 22 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]