Boksit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Boksit minerali.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle oolitik, masif, toprağımsı ve kil gibi bulunur. Diyasporit, alümin, demir ve manganez hidroksitleri ve hidrarjirit gibi minerallerin karışımından oluşmuştur.

Kristal sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir karışım minerali olup amorf yapıdadır.

Bulunuş şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle oolitik, masif, toprağımsı ve kil gibi bulunur. Diyasporit, alümin, demir ve manganez hidroksitleri ve hidrarjirit gibi minerallerin karışımından oluşmuştur.

Rengi ve çizgi rengi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz, gri ve muhtelif sarı renklerde olabilir. Çizgi rengi de muhtelif renklerdedir.

Bulunduğu yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Tropikal iklimlerde lateritleşme sonucu oluşur.
Lateritleşme: İçinde Demir (Fe) ve Alüminyum (Al) silikat minerallerinin bulunduğu yerlerde bol yağış ve ısı altında silisin eriyip uzaklaşması sonucunda demir ve alüminyum`un hidroksit halinde kalması).

Kullanım yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Alüminyum elde edilmesinde ve elektrik oluşumunda kullanılır.

ÇEŞİTLERİ

Sulu alüminyum oksit mi­nerallerinin karışımından oluşan alüminyum cevheri oluşumunu sağlayan bu minerallerin başlıcaları böhmit, gibsit ve diaspordur. Beyaz, gri bazen san ya da kırmızı renkte olup, toprağımsı, kil görünümündedir. Oluşumla­rına göre iki tür boksit cevheri vardır. Bunlardan birincisi, silikatlı kayaçlardaki silis, alkali ve toprak alkali mine­rallerin ayrışması ve suyla ortamdan uzaklaşması sonucu oluşur. Bu tür boksitlere silikat boksitleri adı verilir ve daha çok tropikal iklimlerde rastla­nır. İkinci türdeki boksitler ise kalk boksitleri’dir. Alüminyum içeren asitli suların kalkerli yüzeylerden geçerken nötrleşmesi ve alüminyum iyonlarının ortamda çökelmesi yoluyla oluşur. Fransa, Yunanistan, Yugoslavya ve Türkiye’de Seydişehir’de bulunan bok­sit cevherleri böyle olmuştur.Malatya bölgesinde olan ise kalk boksit'tir.