Boğaz derisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Centrocercus cinsi kuşların erkeklerinde kur yaparken dişileri çekmek için şişirdikleri iki boğaz kesesi bulunur.

Ornitolojide boğaz derisi ya da gular deri kuşların gagasının alt çenesini boynuna bağlayan tüysüz deri için kullanılan terimdir. Diğer omurgalılarda da boğaz kesesi, ses kesesi adı verilen benzer anatomik yapılar bulunur.

Kuşlarda[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtemelen ortak ataları olan Phalacrocoraciformes takımındaki kuşlar ile pelikanlarda boğaz derisi çok belirgindir. Çoğu türde bu deri bir kese şeklindedir ve avlanırken şişerek kepçe gibi balık yakalamaya yardımcı olur.

Karabataklarda boğaz derisi genellikle siyah renkli tüyleri ile kontrast yaratacak şekilde renklidir. Özellikle üreme döneminde renkler daha belirgin hâle geldiği için bu renklenmenin sosyal iletişimde önem taşıdığı düşünülmektedir.

Fregat kuşlarında boğaz kesesi özellikle kur yapma sırasında oldukça belirgin olarak kullanılır. Erkek kuş boğaz kesesinin içine hava alarak yaklaşık 20 dakika boyunca büyük kırmızı bir balon gibi kesenin şişmesini sağlar.

Diğer omurgalılarda[değiştir | kaynağı değiştir]

Hominidae içinde boğaz kesesi yalnızca erkek orangutanlarda görülür. Ayrıca gibongillerin bazı türlerinde ve morslarda da boğaz kesesi vardır. Amfibilerin çoğu ses kesesini şişirerek iletişimde bulunmak, rakipleri kaçırtmak ve eş bulabilmek için sesler çıkarırlar. Bu durumlarda boğaz derisi sesi şiddetini artırmaya yarar. Bazı kertenkele türlerinde de boğaz kıvrımı ve boğaz pulları bulunur.

Omurgasızlarda[değiştir | kaynağı değiştir]

Koni salyangozunda boğaz kesesi bulunur.