Bislama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bislama
Dil ailesi
Kreol
  • Bislama
Dil kodları
ISO 639-1bi
ISO 639-2bis
ISO 639-3bis

Bislama, Vanuatu'nun resmi dillerinden biri olan bir kreol dili. Dil Port Vila ve Luganville'de yaşayan pek çok kentli Vanuatulunun ilk dilini, ülkedeki diğer bireylerin çoğunun ise ikinci dilini oluşturur. Ülkenin milli marşı "Yumi, Yumi, Yumi" nin sözleri Bislamaca yazılmıştır.

Bislama kelimelerinin %95'inden fazlası İngilizce kökenlidir, geri kalanı ise Fransızca kökenli birkaç düzine sözcüğü ve Vanuatu'nun çeşitli dillerinden miras alınan bazı özel kelimeleri içerir. Yerel dillerden alınmış az sayıda kelime temelde flora ve fauna terminolojisi ile sınırlıdır.[1] Bu yerel dillerin etkisi söz varlığı açısından düşük olmakla birlikte, morfosintaks açısından çok yüksektir. Bu nedenle, Bislama İngilizce bir kelime hazinesi ile bir Okyanusya dili dilbilgisi ve fonolojisine sahip olan bir dil olarak tanımlanabilir.[2]

Pasifik kreolleri ile karşılaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe İngilizce Bislama Pijin Tok Pisin Torres Strait Kreyolu
ve and mo an na ane / ne / an / a
- the __ ia / ya __ ia dispela __ dha / dhemtu / dhem
bu this __ ia / ya __ ia dispela __ dhis __ (ia) / dhemtu __ ia / dhem __ ia
o/ona he / she / it / him / her hem hem em / en em
için for from fo long po
kadın woman woman woman / mere meri uman / oman

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Charpentier, Jean-Michel. 1979. Le pidgin bislama(n) et le multilinguisme aux Nouvelles-Hébrides. Langues et Civilisations à Tradition Orale 35. Paris: SELAF.
  2. ^ Camden, William. 1979. Parallels in structure and lexicon and syntax between New Hebrides Bislama and the South Santo language spoken at Tangoa. In Papers in Pidgin and Creole Linguistics, No.2. Pacific Linguistics, A-57. Canberra: Australian National University. pp. 51–117.