Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1178 sayılı kararı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BM Güvenlik Konseyinin
1178 sayılı kararı
View of Agia Napa beach located in vicinity of Nelia Beach Hotel.jpg
Güney Kıbrıs'taki Aya Napa plajı
Tarih 29 Haziran 1998
Oturum no. 3.898
Kod S/RES/1178 (Doküman)
Konu Kıbrıs'taki durum ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması.
Oylama
  • Kabul: 15
  • Ret: Yok
  • Çekimser: Yok
Sonuç Kabul edildi.
Güvenlik Konseyi üyeleri
Daimi üyeler
Geçici üyeler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1178 sayılı kararı, Kıbrıs'taki duruma ilişkin tüm kararların yeniden teyit edildiği ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün (İngilizce kısaltma: UNFICYP) görev süresinin 31 Aralık 1998'e kadar (6 ay) uzatıldığı karardır.[1]

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükûmeti, UNFICYP'nin adadaki varlığının devam etmesini bir kez daha kabul etti. Ateşkes hattı boyunca gerilim yüksek kaldı ve UNFICYP'in hareket özgürlüğüne kısıtlamalar getirildi.

UNFICYP'in görev süresi 31 Aralık 1998'e kadar uzatıldı ve Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs'taki yetkililere UNFICYP personelinin güvenliğini sağlamaları ve onlara yönelik şiddeti sona erdirmeleri hatırlatıldı. Her iki taraftaki askeri makamlardan, gerilimi tırmandırabilecek eylemlerden kaçınmaları istendi ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, UNFICYP tarafından önerilen ve Kuzey Kıbrıs tarafından kabul edilen önlemleri benimsemesi istendi. Güney Kıbrıs'ta askeri silahların güçlendirilmesi ve yabancı asker sayısının azaltılmasında ilerleme kaydedilmemesi konusunda da endişeler vardı. Bu bağlamda Konsey, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden savunma harcamalarını kısmayı ve adanın tamamını askerden arındırmaya yönelik genel bir bakış açısıyla birlikte yabancı birlikleri geri çekmeye çağırdı.[2]

Güvenlik konseyi, UNFICYP'in insani görevini yerine getirmek için devam eden çabalarını memnuniyetle karşıladı. Her iki taraf da Eylül 1997'de başlayan güvenlik meseleleriyle ilgili görüşmeleri yeniden başlatmaya çağrıldı.

Son olarak, Genel Sekreter Kofi Annan'dan mevcut kararın uygulanması hakkında 10 Aralık 1998'e kadar konseye rapor vermesi istendi. Aynı gün kabul edilen 1179 sayılı Karar, adadaki barış sürecini daha da tartıştı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Security Council extends mandate of Cyprus Peacekeeping Force, urges parties to avoid actions increasing tension and resume direct dialogue". United Nations. 1998. 25 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2022. 
  2. ^ "Cyprus News Agency: News in English (AM), 98-06-30". www.hri.org. 10 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2022-12-13. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]