Bir Tereddüdün Romanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Tereddüdün Romanı
Bir tereddüdün romanı.jpg
Yazar Peyami Safa
Ülke  Türkiye
Dil Türkçe
Tür Roman
Yayım 1933
Yayımcı Ötüken Neşriyat
Sayfa 200
ISBN 9754370265

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1933 yılında basılan roman. Yazar romanında aşk hayatında tereddütler yaşayan bir yazarın hikâyesini anlatmaktadır.[1] Romanın ilk kısmı kitap alıntıları şeklindedir. Bu alıntılar genellikle Mualla'nın okuduğu yazara ait olan kitaptandır. Romanın diğer dikkat çeken yönlerinden biri ise Pirandello'ya ait "Çıplakları Giydirmek" adlı piyestir. Peyami Safa bu romanında septisizm gibi bazı felsefi konulara da değinmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mualla bir arkadaşının önerisiyle bir kitabı okumaya başlar fakat kitabı okumakta tereddüt eder. Kitap Mualla'da farklı etkiler yaratmıştır. İlerleyen dönemlerde Mualla'ya kitabı öneren arkadaşı Mualla'yı yazarla tanıştırır. Bir süre sonra ise yazar Mualla'ya evlenme teklifi eder fakat ona cevap vermesi için acele etmemesini söyler. Mualla yazarın kitabını da okumaya devam etmektedir. Yazar bir gece otelinde konaklarken oda kapısını birisi çalar ve onu bir kadının araba içerisinde onu beklediğini söyler. Yazar aşağıya iner ve arabaya doğru gider. Arabadaki kadın ise Vildan'dır. Yazarın evlenmek üzere olduğunu çoktan haber almıştır bile. Bu noktadan sonra kitaptaki olaylar yazar ile Vildan arasında geçer. Vildan bir gün yazarı evine davet eder fakat yazar bu ısrarlı davetten şüphelendiği için Vildan'ın evine gitmez. Aradan belirli bir süre geçtikten sonra Vildan yazarın çalıştığı yere gider bir süre konuştuktan sonra tekrar evine davet eder. Yazar bu sefer bu davete icap eder. Vildan yazardan evine gelirken bazı şeyler getirmesini istemiştir. Yazar, Vildan'ın evine gider sabaha kadar beraber alkol ve uyuşturucu alırlar. Yazarın eve gitmesinden sonra kitap karşılıklı konuşmalar ve itiraflar şeklinde geçer. Bu buluşmada Vildan yazara kendisinin Suriyeli olduğunu söylemiştir. Fakat yazar buna inanmamaktadır ve Vildan'ın bir casus olabileceğini de düşünmüştür. Yazarın Vildan'a karşı olan tereddütleri hala devam etmektedir. Vildan'ın evindeki bu buluşmada Vildan çok fazla içtiği için rahatsızlanır, yazar Vildan'ı yatağına yatırmıştır ve evden ayrılıp ayrılmama konusunda ikilemler yaşamaktadır. Biraz Vildan'ın odasında onu izledikten sonra evden ayrılmaya karar verir. Kapıdan çıkarken evin hizmetçisiyle karşılaşır ve Vildan'ın anlık durumundan bahsederek evi terk eder. Ertesi gün yazar Vildan'ı merak ettiği için tekrar eve gelir fakat kapıcı ona Vildan'ın evden taşındığını söyler.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bir Tereddütün Romanı Özeti Peyami Safa". 4 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2013. 
  2. ^ Bir Tereddüdün Romanı, Ötüken Neşriyat

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]