Bir Evlenme Teklifi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Evlenme Teklifi
Rusça: Предложе́ние
İngilizce:A Marriage Proposal
YazarAnton Çehov
KarakterlerStepan Stepanovich Tschubukov
Ivan Vassiliyitch Lomov
Natalia
ÜlkeRus İmparatorluğu
Orijinal dilRusça
Oyun serisiÜçleme (Çehov)
KonuBir evlilik süreci içinde dönemin çarpık evliliklerini ele alır.
TürSatirik komedi
Zaman ve mekânDönemin Rusya'sı - 19.Yüzyıl sonları
Oyundan bir kare

Bir Evlenme Teklifi, Anton Çehov'un yazdığı seyirlik bir oyundur.

Toplumcu gerçekçi Rus yazar Çehov'un 1888 - 1889 yıllarında yazdığı eser; yazarın her zaman yaratttığı özgün karakterlerin kusursuz betimlemelerinde hayat bulan, yaşamın ve içindeki insanın kendine has yapısını ele alan bir yapıttır. Gülmece türünde yazılan oyun, çeşitli zamanlarda Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatrosu, Bursa Şehir Tiyatrosu, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu gibi oluşumlar tarafından sahnelenmiştir. Oyunun bir özelliği de; bazı topluluklarca, Çehov'un üçleme olarak yazdığı diğer iki serisiyle (Tütünün Zararları ve Ayı) birlikte "Çok Yaşa Komedi" adıyla sahnelenmiş olmasıdır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Stepan Stepanovich Tschubukov 'un uzun süredir komşusu olan Ivan Vassiliyitch Lomov, Tschubukov 'un 25 yaşındaki kızı Natalia'ya evlenme teklif edecektir. Kızının evlenemeyeceğini düşünen baba bu duruma oldukça sevinmiştir. Süreci hızlandırıp, evliliği garantiye almak isteyen Stephan, kızını damat adayı ile yalnız bırakır. İşte asıl sorun buradadır; çünkü evlenme tekilifinde bulunmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Stepan kızına Ivon'un evlenme teklif etmek üzere olduğunu söyler. Bunun üzerine Natalie babasına Ivon'u geri getirmesi için yalvarır. Ancak çift tartışmaya tutuşur. Ivon yere yığılır herkes onun öldüğünü sanır. Ancak birkaç dakika sonra gencin bilinci yerine gelir. Tschubukov, kızını ve Ivan'ın teklifini bir öpücükle kabul etmesini sağlar. Gençler birbirini öper ancak bir başka tartışma patlak verir.

Fars, evlenme süreciyle ilgilidir. Üst orta sınıf ve kur kavramıyla ilgili hiciv örneğidir. Oyun, dönemin çarpık evlilik kavramının altını çizmektedir.Ve karakterlerin evlilik için nasıl çaresiz olduklarını garip biçimde gözler önüne sermektedir. Chekhov'un Rusyasında, evlilik kavramı birçok insan için ekonomik güvence olarak görülmektedir. İnsanlar güç ve mal varlığı elde etmek için ya da toplumsal baskı nedeniyle evlenmektedir. Chechov, çiftin incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden dolayı tartışmalarını kullanarak; toplum düzenine taşlama yapar. Oyundaki ana tartışmalar " Öküz Çayırı ve Squeezer adındaki iki köpek" üzerinedir.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

(İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnelemesi)

Teknik ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]