Bing Sağlık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bing Sağlık
Bing logo (2016).svg
Bing Sağlık (Bing Health).jpg
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 12 Ocak 2010 (13 yıl önce) (2010-01-12)
İşletim sistemi Microsoft Windows, Windows Phone
Tür Web arama motoru
Resmî sitesi www.bing.com Bunu Vikiveri'de düzenle

Bing Sağlık (Bing Health, önceki ismi "Live Search Health") Microsoft'un Bing arama motorunun sağlıkla ilgili bir parçasıdır. Bu, Medstory, Mayo Kliniği, Sağlık Ulusal Medikal Enstitüsü, MedlinePlus yanı sıra, İngilizce Vikipedi gibi güvenilir kaynaklardan sağlıkla ilgili çeşitli bilgi için özel bir arama motorudur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bing Health, sağlık araması ve sağlık bilgisi pazarında bir dayanak noktası kazanma amacıyla, Microsoft'un Şubat 2007'de Medstory'i satın alması sonucunda ortaya çıktı. 8 Ekim 2007'de Live Search Health olarak beta testi için serbest bırakıldı ve Microsoft HealthVault araması için görev yaptı. Live Search Health'de yapılan arama sonuçları sağlıkla ilgili makalelerle birlikte üç sütunlu bir düzenle sunuldu: Soldaki güvenilir kaynaklardan, ortadaki web arama sonuçlarından ve sağdaki sponsorlu sonuçlardan. Üstteki başlık kontrol paneli de ilgili konuları görüntüler ve kullanıcılara arama sonuçlarını Microsoft HealthVault Hesabındaki karalama defterine eklemelerine izin verir.[1]

Bununla birlikte, 3 Haziran 2009'da, "Live Search Health", Bing arama sonuçlarına tamamen entegre oldu, buna yalnızca sol taraftaki "Explorer bölmesi" aracılığı erişilebilir. 10 Ocak 2010'da, Bing Sağlık arama sonuçları bir yükseltme yaptı.[2] Belirli bir hastalığa rastlamak, ilişkili koşullar ve semptomları azaltmak için sık kullanılan ilaçlar gibi önemli bilgileri vurgulamaktadır.[3] Buna ek olarak hastalık ve geçmiş ile ilgili referans materyalleri ve dokümantasyonu gösterilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]