Bilgisayar sanatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Picture by drawing machine 1, Desmond Paul Henry, c.1960s

Bilgisayar sanatı yapımında veya gösteriminde bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen her türlü sanat eserini kapsayan bir sanat biçimidir. Sanat eserleri, resim, ses, animasyon, görüntü sinyali, DVD-ROM, CD-ROM,video oyunu,web sitesi, algoritma, performans ya da galeri enstalasyonlarından oluşabilir. Günümüzde çoğu geleneksel disiplinin sayısal teknolojileri entegre etmesi sonucunda, geleneksel çalışmalarla bilgisayarlar kullanılarak yapılan yeni medya çalışmaları arasındaki hat belirsizleşmektedir. Örneğin, bir sanatçı geleneksel bir resim ile algoritma sanatını veya diğer dijital teknikleri birleştirebilir. Bu nedenle, elde olan tamamlanmış ürünlerine bakarak bilgisayar sanatını tanımlamak zor olabilir. Yazılım ve teknolojideki değişimlerden direkt olarak etkilenebildiği kadar etkilendiği için, bilgisayar sanatı doğası gereği evrimsel bir sürecin içerisindedir. Bilgisayar sanatıyla ilgilenen kayda değer sanatçılar arasında James Faure Walker, Manfred Mohr, Ronald Davis, Joseph Nechvatal, Matthias Groebel, George Grie, Olga Kisseleva, John Lansdown, Perry Welman, ve Jean-Pierre Hébert bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1956-1958 yılları arasında ilk defa bir pin-up kızı resminin SAGE hava savunma enstalasyonunda bilgisayar ekranında oluşturulması (George Petty-inspired)[1], günümüzde bilgisayar sanatının öncülerinden kabul edilir.[2] Geçmişte, bilgisayar sanatıyla ilgilenen bireyler genelde mühendisler ve bilim adamları olsa da, 1984'te ilk Macintosh bilgisayarının çıkışıyla birlikte, grafiksel kullanıcı arayüzü kullanımının yaygınlaşmasıyla çoğu grafik tasarımcı yaratıcı projeleri için bilgisayarları kullanmaya başladılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Boobs not bombs: The first ever computer art was made possible by the Cold War… & it was a girly pic". Dangerous Minds. 2013-01-25. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2013-10-09. 
  2. ^ "The Never-Before-Told Story of the World's First Computer Art (It's a Sexy Dame) - Benj Edwards". The Atlantic. 2013-01-24. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2013-10-09. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]