Bilgisayar sanatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makine tarafından üretilmiş bir çizim, Desmond Paul Henry, 1960'lar

Bilgisayar sanatı yapımında veya gösteriminde bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilen her türlü sanat eserini kapsayan bir sanat biçimidir.

Sanat eserleri, resim, ses, animasyon, görüntü sinyali, DVD-ROM, CD-ROM,video oyunu,web sitesi, algoritma, performans ya da galeri enstalasyonlarından oluşabilir. Günümüzde çoğu geleneksel disiplinin dijital teknolojileri entegre etmesi sonucunda, geleneksel çalışmalarla bilgisayarlar kullanılarak yapılan yeni medya çalışmaları arasındaki hat belirsizleşmektedir. Örneğin, bir sanatçı geleneksel bir resim ile algoritma sanatını veya diğer dijital teknikleri birleştirebilir. Bu nedenle, elde olan tamamlanmış ürünlere bakarak bilgisayar sanatını tanımlamak zor olabilir.

Bilgisayar sanatı yazılım ve teknolojideki değişimlerden doğrudan etkilenebildiği kadar, doğası gereği evrimsel bir sürecin içerisindedir. Kayda değer Bilgisayar sanatçıları arasında James Faure Walker, Manfred Mohr, Ronald Davis, Joseph Nechvatal, Matthias Groebel, George Grie, Olga Kisseleva, John Lansdown, Perry Welman, ve Jean-Pierre Hébert gibi isimler bulunmaktadır.

Bilgisayar sanatı, sanat olabilir mi?[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgisayar sanatının uygulanmasında iki temel teknik uygulanmaktadır. Bunlardan ilki bilgisayar yardımıyla resimsel bir yapıt üretmeye yardımcı olurken, ikincisinde ise bilgisayar izleyici ve sanatçı arasında aracı görevi üstlenir ve bağlantıyı sağlar. Misalen burada bilgisayarlar eye tracking gibi araçlarla izleyiciyi takip edip, ona uyum sağlayarak farklı formlarda yanıt vermektedir. Metin Sözen ve Uğur Tanyeli'ne göre bilgisayarın yardımı kullanılarak resim üretildiğinde, bunu "sanatsal bir etkinlik olarak düşünmek olanaksız"dır, zira "sanatsal üretim basit bir resmetme çalışmasına indirgenemez." Böyle bir durumda "bir vesikalık fotoğrafı bile sanat yapıtı saymak gerekecektir."[1] Bilgisayarların izleyici ve sanatçı arasında bağlantıyı sağladığı yöntemde ise, verdiği sonuçtan bağımsız olarak, özü açısından sanatsal bir üretim ve yaratım vardır. Çünkü fırça ve boyalar nasıl bir resmin üretiminde kullanılıyorsa, burada da bilgisayar aynı şekilde kullanılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1956-1958 yılları arasında ilk defa bir pin-up kızı resminin SAGE hava savunma enstalasyonunda bilgisayar ekranında oluşturulması (George Petty-inspired)[2], günümüzde bilgisayar sanatının öncülerinden kabul edilir.[3] Geçmişte, bilgisayar sanatıyla ilgilenen bireyler genelde mühendisler ve bilim adamları olsa da, 1984'te ilk Macintosh bilgisayarının çıkışıyla birlikte, grafiksel kullanıcı arayüzü kullanımının yaygınlaşmasıyla çoğu grafik tasarımcı yaratıcı projeleri için bilgisayarları kullanmaya başladılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sözen, Metin; Tanyeli, Uğur. "Sanat Kavram ve Terimleri Sözlüğü": "Bilgisayar Sanatı" maddesi. Remzi Kitabevi. 12. Basım, Aralık 2012 ISBN 975-14-0343-X
  2. ^ "Boobs not bombs: The first ever computer art was made possible by the Cold War… & it was a girly pic". Dangerous Minds. 25 Ocak 2013. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2013. 
  3. ^ "The Never-Before-Told Story of the World's First Computer Art (It's a Sexy Dame) - Benj Edwards". The Atlantic. 24 Ocak 2013. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2013. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]