Beyoğlu, Türkoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Beyoğlu
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Türkoğlu
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Yüzölçümü
 - Toplam 210 km2 (81,1 mi2)
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 8,035
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46810
İnternet sitesi: http://www.kmarasbeyoglu.bel.tr
Beyoğlu'ndan Genel Bir Görünüm
Beyoğlu'nda Bulunan Tarihî Su Değirmeni
Beyoğlu'nda Sünnet Şenlikleri ve Çocuklar
Beyoğlu Spor Kompleksi
Amatör Küme'de Mücadele Eden "Beyoğluspor" Futbol Takımı

Beyoğlu, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir mahalledir. 2008 verilerine göre 8.000'in üzerinde insanın yaşadığı Beyoğlu; son yıllarda ekonomik ve sosyal anlamda kazandığı hızlı gelişme ivmesi ile bölgenin dikkat çeken kentlerindendir.

Ulaşım ve coğrafî konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş-Adana yolu uzerinde bulunan beldenin, Kahramanmaraş il merkeziyle ulaşımı 35 km'lik bölünmüş (duble) yol ile sağlanmaktadır. Gaziantep-Adana otobanına yaklaşık 8 km uzaklıktadır. Beyoğlu, Kahramanmaraş'ın batı yönünde Karapınar vadisinin tabanına kurulmuş bir mahalledir. Beyoğlu; yedi mahallesi ile tabandan, orta ve üst bölüme kadar 8 km.lik uzantıdaki vadi tabanına ve yamaçlarına yayılmıştır. Doğusunda Balık Alanı, kuzeydoğusunda Akçalı, kuzeybatısında Çakıroğlu ve Kaledibi, güneyinde Şekeroba beldesi ile Dedeler Köyü yer alır. Doğal sınırları, 210 km2'dir.

Harita üzerinde coğrafî konum: Beyoğlu, Kahramanmaraş -- Google Maps

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde ekonomisinde sırasıyla tarım, hayvancılık ve taşımacılık/nakliyat (insan ve ticarî mal taşımacılığı) önemli bir yer tutmaktadır. Daha önce Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve son yıllarda özelleştirilen tarım işletmeleri, üretim ve istihdam anlamında yöreye hatırı sayılır katkıda bulunmaktadır. Ayrıca belde sınırları içerisinde bulunan kırmızı biber işleme tesisi ve tavuk üretim çiftliği; yöredeki diğer özel sektör yatırımları olarak öne çıkmaktadır.

Sosyal hayat ve fizikî altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda hızla gelişen Beyoğlu, artık "belde" tanımının sınırlarını aşmış ve Türkiye'deki birçok ilçeden daha gelişmiş bir yerleşim yeri hâline gelmiştir. Beyoğlu, Kahramanmaraş il sınırları içerisinde bulunan 2. büyük spor kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Spor kompleksinde yer alan aktivite alanlarından bazıları şöyledir: Yarı-olimpik yüzme havuzu, FIFA standartlarına uygun ölçülerde inşa edilmiş çim futbol sahası ve seyirci tribünü, koşu parkuru, basketbol ve voleybol sahaları, halı saha, bilardo salonu, kafe ve parklar. Ayrıca Beyoğlu, Türkiye'de yerel gazeteye sahip ender beldelerden birisidir. Haftalık olarak Beyoğlu merkezli yayınlanan, Türkoğlu ve çevre beldelerde dağıtımı yapılan yerel Damga Gazetesi, beldenin yöredeki tanıtımında ve kamuoyunun bilgilendirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Geleneksel olarak düzenlenen, birbirinden ilginç yarışma ve halk müziği konserlerine ev sahipliği yapan bahar şenlikleri ile toplu sünnet şölenleri ve basketbol, futbol, voleybol şampiyonalarıyla satranç turnuvaları da belde sosyal hayatını zenginleştiren ve toplumsal dayanışmayı kuvvetlendiren etkinlikler olarak öne çıkmaktadır. Spor kompleksinin tamamlanmasıyla altyapısını önemli ölçüde geliştiren Beyoğlu'nun, amatör kümede "Beyoğluspor" adıyla mücadele eden bir de futbol kulübü bulunmaktadır. Yerel gazetesi, sosyal etkinlikleri ve kapsamlı spor kompleksine ek olarak,kütüphanesi ve internet kafeleri ile Beyoğlu; Kahramanmaraş'ın güney sınırında ziyaretçileri karşılayan şirin ve modern bir kent olma yönünde hızlı adımlarla ilerlemektedir.

Gerek üniversite mezunu insan sayısı gerekse okuma-yazma oranı ile eğitimleşme seviyesinin hayli yüksek olduğu Beyoğlu beldesi; yetiştirdiği ulusal ya da bölgesel çapta ün kazanmış bilim, sanat ve edebiyat kişilikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin değişik üniversitelerinde görev yapan birçok öğretim üyesinin yanı sıra, Türk Halk Müziği ozanlarımızdan Hilmi Şahballı ve eğitimci/yazar Mustafa Okumuş; Beyoğlu'nun yetiştirdiği önemli şahsiyetler arasında ilk akla gelenlerdir.

Beyoğlu, hızlı gelişimini yapım ve proje aşamasında olan yeni yatırımlarla sürdürmektedir. 2009 itibâriyle Baraburun Tepesi uzerinde yapımı devam etmekte olan, Kurtuluş Savaşı döneminde Kahramanmaraş'a ulaşmaya çalışan Fransız birliklerine karşı güney cephesinde verilen destansı mücadelenin anısına inşa edilen "Baraburun Şehitliği", kentin sembollerinden biri olmaya adaydır. Ayrıca, hâlen proje aşamasında olan ve "Gavur Gölü" uzerine kurulacak "Mamut Parkı Doğal Açık Hava Müzesi", Beyoğlu'na kendine has bir kimlik kazandırma amacı taşımaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Doğa ve iklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağ-bahçe ve pınarları ile Beyoğlu, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Beldede bulunan tarihî su değirmeni, görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Yakın geçmişe kadar tahıl işlemek amacıyla aktif olarak kullanılan değirmen, özellikle belde dışından gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. "Zerda" isimli dizinin bazı bölümleri de bu mekânlarda çekilmiştir. Ayrıca Karapınar ve Yuvalıçınar, beldede görülmesi gereken diğer mesîre yerleri arasındadır.

İklim; beldenin coğrafî konumuna paralel olarak, Akdeniz iklimi ile karasal iklimin dengeli bir karışımı olarak ortaya çıkmaktadır. Daha detaylı olarak, kışlar soğuk ve yağışlı (genelde yağmur, ender olarak da kar şeklinde), yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yazları görülen nem oranı, tipik Akdeniz ikliminde gözlemlenen nem oranının oldukça altında olup daha çok Karasal iklim özelliklerine yakın bir karakter sergilemektedir.

Kış mevsimlerinde yağmur suları altında kalan "Sağlık Ovası"; yörede "Gavur Gölü" olarak bilinen mevsimlik doğal göle ev sahipliği yapmaktadır. Göçmen kuşların durak noktalarından birisi olan Gavur Gölü, bölgede ender rastlanan kuş cennetlerindendir. Yaz mevsiminin gelmesiyle çekilen göl sularının ortaya çıkardığı Sağlık Ovası, beldedeki başlıca verimli tarım alanlarını oluşturmaktadır. Pamuk, buğday, mısır, domates, salatalık, patlıcan, çilek ve karpuz; beldede yetiştirilen ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır. Sulama, bölgedeki kuyulardan ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün açtığı kanallardan su pompaları vasıtası ile sağlanmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek bir okullaşma oranına sahip olan Beyoğlu'nda, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde 8 adet ilk ve orta dereceli eğitim kurumu yer almaktadır. Ayrıca iki özel dersane; sınavlara hazırlanan öğrencilere okul dışı eğitim imkânı sunmaktadır. 2008 yılı itibârı ile beldede şu okullar eğitim vermektedir:

  • Turgut Reis Çok Programlı Lisesi
  • Beyoğlu Ortaokulu
  • Aşağı Sarılar İlköğretim Okulu
  • Yenimahalle İlköğretim Okulu
  • Kemal Paşa İlköğretim Okulu
  • Cumhuriyet İlköğretim Okulu
  • İnönü İlköğretim Okulu
  • Karalar İlköğretim Okulu
  • Yukarı Sarılar İlköğretim Okulu

Sağlık ve diğer kamu hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede sağlık hizmetleri, Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir adet sağlık ocağı tarafından sağlanmaktadır. Devlet Demiryolları'na bağlı bir tren istasyonu, Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir PTT banka/posta şubesi ile Beyoğlu Grup Tarım Merkezi; beldedeki diğer kamu kuruluşlarıdır.

Ulusal basında Beyoğlu beldesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]