Ceceli, Türkoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ceceli
—  Mahalle  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Türkoğlu
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.442
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46800
İnternet sitesi: [2]

Ceceli, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kahramanmaraş il merkezine 27 km, Türkoğlu ilçesine 5 km uzaklıktadır. Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK-AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2019
2000 1442
1997 1238

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. mahallede Tuğla Fabrikası ve Baharat Fabrikası, Toprak Fabrikası, bulunmaktadır. Köy sakinleri genel itibarı ile bu fabrkalarda değil de K.Maraş il merkezinde yer alan tekstil fabrikalarında, ulaşım turizm hizmetlerinde, çalışmaktadırlar. Bölgeye kurulacak K.Maraş 2.Organize Sanayi Bölgesi bu köye ait arazilere (çok cüzzi rakamlarla vatandaşta Ç-alınan) mahallenin güneydoğu alt bölgesine kurulacaktır.Bu sebeple Türkoğlu Belediyesi bu bölgede İmar Uygulaması yapmıştır. Ancak Ceceli Köyü sakinleri burada haksız uygulamaları olduğu düşüncesi ile Türkoğlu Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa Taşhan hakkında G.Antep Bölge İdare Mahkemesine dava açmışlardır. Mahkemenin ilk aldığı karar Ceceli Köyü sakinleri lehine olup şu an hala devam etmekte olan yargı sürecinde söz konusu köye ait 600 dönümlük köy mera alanının nereye kaybolduğu, kimlerin bu işlerden rant kazandığı yüce Türk adeleti ile sonuçlanmasını Ceceli Köyü adına temennni ederiz.

Ceceli Köyü Halkı

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]