Ceceli, Türkoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ceceli
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Türkoğlu
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.442
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0344
İl plaka kodu
Posta kodu 46800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Ceceli, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesine bağlı bir köydür.

Kahramanmaraş il merkezine 27 km, Türkoğlu ilçesine 5 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK-AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2019
2000 1442
1997 1238

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde Tuğla Fabrikası ve Baharat Fabrikası, Toprak Fabrikası, bulunmaktadır. Köy sakinleri genel itibarı ile bu fabrkalarda değilde K.Maraş il merkezinde yer alan tekstil fabrikalarında, ulaşım turizm hizmetlerinde, çalışmaktadırlar. Bölgeye kurulacak K.Maraş 2.Organize Sanayi Bölgesi bu köye ait arazilere (çok cüzzi rakamlarla vatandaşta Ç-alınan) köyün güneydoğu alt bölgesine kurulacaktır.Bu sebeple Türkoğlu Belediyesi bu bölgede İmar Uygulaması yapmıştır. Ancak Ceceli Köyü sakinleri burada haksız uygulamaları olduğu düşüncesi ile Türkoğlu Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa Taşhan hakkında G.Antep Bölge İdare Mahkemesine dava açmışlardır. Mahkemenin ilk aldığı karar Ceceli Köyü sakinleri lehine olup şu an hala devam etmekte olan yargı sürecinde söz konusu köye ait 600 dönümlük köy mera alanının nereye kaybolduğu, kimlerin bu işlerden rant kazandığı yüce Türk adeleti ile sonuçlanmasını Ceceli Köyü adına temennni ederiz.

Ceceli Köyü Halkı

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]