Beyaz Kale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Kale
YazarOrhan Pamuk
TürRoman
Yayım1985 (ilk Baskı)
Yayımcıİletişim Yayınları
ISBN975-470-454-6

Beyaz Kale Nobel ödüllü Türk yazarı Orhan Pamuk'un "Kanuni Devrinde İstanbul"ndan alıntılarla yazıp 1985 yılında yayımladığı tarihsel bir romandır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın konusu 17. yüzyılda İstanbul'da geçer. Napoli'ye yapmakta olduğu bir deniz yolculuğu sırasında Osmanlı korsanları tarafından tutsak edilen bir Venedikli İstanbul'a getirilerek köle olarak satılır. Venedikli kölezamanda karşılaşırlar. Henüz Osmanlı çağının gerisinde değildir yine henüz Avrupa Osmanlının çok ilerisinde değildir. Bulundukları coğrafyada desenleri farklı olsa da bilim adamları (bir diğer deyişle soru soranlar, sorularına bilimsel yanıt arayanlar) aynı hurafelerle başa çıkmak zorundadırlar. Hoca'ya göre; "İnsanlar aptaldır, bilime hakettiği önemi vermezler. Bilimden çok hurafeler ilgilerini çeker ve inanırlar.".

Kısa tutulmuş roman, zekice bir kurguya sahiptir. İnsanlar ve yerler her ne kadar iki yüzyıl öncesinde olsa da, okuyucu -hangi ülke, hangi kültürde yaşarsa yaşasın- bugünü ve bu yeri algılar. Bugünü ve bu yeri algıladıktan sonra Hoca'nın sorusuyla başbaşa kalır "Ben kimim?".

Ayna metaforu kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Beyaz Kale". Yapı Kredi Yayınları. 20 Ocak 2024. 20 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2024.