Betül Kaçar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Betül Kaçar
Betul Kacar.jpg
Doğum İstanbul, Türkiye
Milliyet  Türkiye
Eğitim Emory Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Kariyeri
Dalı Astrobiyoloji
Çalıştığı kurumlar Arizona Üniversitesi
Dünya Yaşam Bilimleri Enstitüsü (Tokyo)
Harvard Üniversitesi

Betül Kaçar, Türk astrobiyolog ve profesör.

Yeryüzünde kalıntı bırakan mikro-boyuttaki canlıların biyolojik yapısını anlamak için çalışmalar yapan Kaçar, laboratuvarda canlandırdığı geçmişe dair biyolojik yaşamı, güneş sistemi ve dışındaki gezegenlerden elde edilen veriler ile karşılaştırarak evrendeki yaşamın izlerini arayan bir bilim insanıdır.[1] 2017 yılından bu yana çalışmalarını Atlanta'daki Arizona Üniversitesi'nde sürdürmektedir.[2]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'da dünyaya geldi. Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar'ın çocukluğu Giresun'un Bulancak ilçesinde geçti.[3]

Çavuşoğlu Koleji'nden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini 2004 yılında Marmara Üniversitesi Kimya Bölümünde tamamladı. 2003'te, Marmara Üniversitesi'nde öğrenciliği sırasında Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI)'ne başvurduğu proje ile lisans öğrencileri yaz araştırma bursu alarak ABD'deki araştırmalarına başladı[3]

Üniversiteden mezun olunca Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde doktora programına başladı. Parkinson ve alzheimera neden olan proteinler üzerine hem Emory Üniversitesi Kimya Bölümü hem de Emory Tıp Fakültesi'nde çalışmalar yaptı. Doktora çalışmaları sırasında evrim ve astrobiyoloji konularına ilgi duydu; 2010 yılında doktorasını tamamladı; Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'ya başvurarak doktora sonrası çalışmalarını NASA'da sürdürdü. Çalışmaları NASA Genç Araştırmacı ödülü, NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ödülü ve NASA Egzobiyoloji Araştırmacı ödülüne değer görüldü.[1][4] Bu ödüller sayesinde ABD'de ve Avrupa'da birçok laboratuvarı ziyaret etme ve araştırma yapma fırsatı buldu.[5] 2011 yılında NASA Astrobiyoloji Enstitüsü'nün desteğiyle kurulan SAGANet adlı astrobiyoloji eğitim platformunun kurucuları arasında yer aldı.

2014 ve 2017 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde Organizma ve Evrimsel Biyoloji Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak bağımsız bir araştırma grubuna liderlik etti. 2018 yılından beri Arizona Üniversitesi'nde Astronomi ve Moleküler Biyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2016 yılından beri ABD'deki göreviyle eş zamanlı olarak Japonya hükûmeti tarafından kurulan Yer-Yaşam Enstitüsü'nde (ELSI) öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Betül Kaçar". Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi. 11 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 
  2. ^ "Betül Kaçar". Milliyet gazetesi 17 Ocak 2020. 17 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 
  3. ^ a b "NASA'ya çağrılan Türk bilim insanı Betül Kaçar hayatı ve biyografisi". Haberler.com sitesi, 17 Ocak 2020. 18 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 
  4. ^ "Prof. Dr. Betül Kacar, NASA Ekibine Kabul Edildi". Bianet 17 Ocak 2020. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 
  5. ^ "Betül Kaçar Invokes the Past in Modern Bacteria". Turkofamerica.com sitesi, 12 Ocak 2018. 31 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]