Beslenspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beslenspor
Lig Türkiye Basketbol Ligi
Kuruluş 1983
Feshediliş 1992
Renkler Kırmızı-Beyaz
    -    
Şampiyonluk 1 TB2L

Beslenspor, 1983 yılında kurulan ve 1986-87 sezonunun ikinci yarısında adından söz ettirmiş, Gaziantep merkezli basketbol takımı. Beslen makarna tarafından finanse edilmekteydi.

1986 ile 1992 yılları arasında Türkiye Basketbol Ligi'nde mücadele etmişti. Sonradan pek çok özel şirket takımı gibi kapatıldı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1985-86 sezonunda Türkiye Basketbol 2. Ligi'nde şampiyon olarak Türkiye Basketbol Ligi'ne yükseldiler.

İlk sezonları olan 1986-87 sezonunda çok başarılı bir grafik çizip, ligi lider bitirmiş, ama play-off'larda Galatasaray'a elenmişlerdi. Yine o sezon, Gaziantep'te üç uzatmaya giden unutulmaz bir Fenerbahçe maçı oynamışlardı.

Daha sonraki yıllarda genelde üst sıralarda mücadele ettiler. Birkaç kez Koraç Kupası'nda da oynadılar. İlk Avrupa macerasında dönemin en basarılı Yugoslav takımlarından KK Split Jugoplastika'yla oynadılar ve elendiler. Takımın koçluğunu Murat Didin yapmaktaydı. Takımda; Hüsnü Çakırgil, Haluk Yıldırım, Murat Evliyaoğlu gibi basketbolcular forma giymekteydi.

Fenerbahçe'nin eski yöneticisi Mahmut Uslu, henüz şimdiki gibi zengin iş adamı olmadığı 1980'lerin ikinci yarısında, takımın genel koordinatörlüğünü yapmaktaydı.

1991-92 sezonu sonunda ligden çekildikleri döneme kadar, ligde oldukça ses getirdiler. Buna neden olan en önemli etken ise; 1986 yılında Hortaş Yenişehir'in ligden çekilmesi sonucu bu takımın önemli oyuncularının çoğunu kadrolarına katmalarıydı.

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • TB2L
    • Şampiyon (1): 1986

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]