Bernhard Rensch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bernhard Rensch
Doğum 21 Ocak 1900(1900-01-21)
Almanya
Ölüm 4 Nisan 1990 (90 yaşında)
Almanya
Dalı Evrim ve Zooloji
Çalıştığı yerler Berlin Üniversitesi
Berlin Müzesi
Münster Hayvanat Bahçesi
Charles Üniversitesi
Münster Üniversitesi
Aldığı ödüller 1958 Londra Linne Derneği Darwin-Wallace Madalyası

Bernhard Rensch (21 Ocak 19004 Nisan 1990) Alman evrimsel biyolog ve Endonezya ile Hindistan’da saha çalışmaları yapmış bir kuş bilimcidir (ornitolog). ‘Evrimin Çağdaş Sentezi’nin mimarlarından biri olarak bilinir. Çevresel faktörlerin, coğrafi olarak tecrit olmuş populasyonları nasıl etkilediği ve tür seviyesinden yukarıdaki seviyelerde gerçekleşen evrim üzerine çalışmasının (ki bu çalışmaların Çağdaş Sentez'e önemli katkıları olmuştur) yanı sıra, hayvan davranışı (etoloji) alanında da çalışmıştır. Eğitimi ve bilimsel çalışmaları Alman ordusundaki görevi nedeniyle I. ve II. Dünya Savaşı sırasında kesintiye uğramıştır. Eşi Ilse Rensch ile birlikte malakoloji alanında çalışmış ve çok sayıda yeni kara salyangozu türü ve alttürü tanımlamışlardır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rensch Thale’de doğdu. 1917 - 1920 arası Alman ordusunda görev aldı, eğitimine sonra devam etti. Doktorasını Halle Üniversitesi’nden 1922’de aldı. 1925'te Berlin Üniversitesi’nin zooloji müzesine asistan olarak girdi. 1927’de Sunda Adalarında yapılan bir zooloji keşif gezisine katıldı. Bu gezide topladığı verileri bir kitapta birleştirdi ve bu kitap bir disiplin olan biyocoğrafyanın gelişiminde önemli bir rol oynadı. Politipik türlerin alttürlerinin ve yakın akraba türlerden oluşan tür komplekslerinin coğrafi dağılımını yerel çevresel faktörlerin evrimlerini nasıl etkilediğini dikkate alarak araştırdı. 1929’da Das Prinzip Geographischer Rassenkreise und das Problem der Artbildung (Coğrafi Irk Grupları Kuralı ve Türleşme Sorunu)isimli, coğrafya ile türleşme arasındaki ilişkiyi tartışan kitabını yayınladı. Bu alandaki çalışması 1927 - 1930 yıllarında Berlin Müzesi’nde asistan olan Ernst Mayr’ı da etkiledi ve ‘Evrimin Çağdaş Sentezi’nin gelişimine katkıda bulundu. Nazi partisine katılmayı reddettiğinden dolayı 1937’de Berlin Müzesi’ndeki görevini bırakmak zorunda kaldı ve Münster’deki hayvanat bahçesinde görev aldı. 1940'ta orduya yeniden çağrıldı ancak tıbbi nedenlerden dolayı 1942’de geri gönderildi. 1945’te Prag’taki Charles Üniversitesi Zooloji Bölümü’ne girdi. Savaş sona erince Münster’e döndü. 1947’de daha sonraları İngilizceye Evolution Above the Species Level (Tür Seviyesinin Üzerinde Gerçekleşen Evrim) başlığıyla çevrilecek olan kitabını yayınladı. Bu kitapta türleşmeyi meydana getiren evrimsel mekanizmaların aynı zamanda yüksek taksonlar arasındaki farkları da nasıl açıklayabildiği tartışılmış ve Çağdaş Sentez konusundaki en önemli çalışmalardan biri olarak kabul edilmişti. Aynı yıl Münster Üniversitesi Zooloji Bölümü’nün başkanı ve Zooloji Enstitüsü’nün müdürü oldu. 1953'te Hindistan’da yapılan bir zooloji keşif gezine katıldı. Kariyerinin sonraki dönemlerinde büyük ölçüde hayvan davranışı (etoloji), öğrenme ve hafıza konularında çalıştı. 1968 yılında emekli oldu. 1979 otobiyografisini yayınladı ve 1990 yılında ölünceye kadar bilimsel çalışmalarını sürdürdü.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

1958’de Londra Linne Derneği’nin verdiği prestijli bir ödül olan Darwin-Wallace Madalyası ile ödüllendirildi.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mayr, Ernst (1998). The Evolutionary Synthesis: Perspectives on the Unification of Biology, Harvard University Press. 0-674-27225-0. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]