Berberis vulgaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adi kadıntuzluğu
Berberis-vulgaris-flowers.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Ranunculales
Familya: Berberidaceae
(Kadıntuzluğugiller)
Cins: Berberis
Tür: B. vulgaris
Berberis vulgaris
L.

Adi kadıntuzluğu (Berberis vulgaris), çalı grubuna ait, 2 metreye kadar boylanabilen bir bitki türü.

Yapraklarını kışın döker. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler halide şemsiye biçiminde olur. Kırmızı meyveleri vardır. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi gelişir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Sonbahar aylarında yapraklarının aldığı renkler bahçelere değişik güzellikler katar. Genellikle Doğu Anadolu'da rastlanır. meyve ve kökleri başlıca berberin içerir. vazokonstriktör, kolagog ve spazmolitik etkilidir.

Adi kadıntuzluğu meyvesinin içeriğinde % 5 şeker,% 5-6 organik asit (esasen elma asidi), 0,4-0,6% pektin, %4,9 selüloz, %0,95 kül ve %150–170 mg C vitamini vardır. Haziran ayında toplanan yapraklarında %120 mg C vitamini ve meyve verince beklemiş yapraklarında %40 mg E vitamini vardır. Adi kadıntuzluğunun meyvesinde C vitamininden başka, diğer önemli maddeler de vardır. Bunlardan limon ve elma asitlerini, flavonoidleri, pektin ve şekerli maddeler belirtilebilir.[1]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Adi kadıntuzluğu (Berberis vulgaris L.) ve faydaları". 23 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2016.