Benli Belkıs

Koordinatlar: 41°4′30″K 29°0′30″D / 41.07500°K 29.00833°D / 41.07500; 29.00833
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benli Belkıs
Doğum Belkız Rufa Kemali Söylemezoğlu
17 Şubat 1917(1917-02-17)
San'a, Osmanlı İmparatorluğu
(günümüz Yemen Cumhuriyeti)
Ölüm 17 Temmuz 1972 (55 yaşında)
Nişantaşı, İstanbul
Türkiye
Ölüm sebebi Kalp krizi
Defin yeri Zincirlikuyu Mezarlığı, Şişli
41°4′30″K 29°0′30″D / 41.07500°K 29.00833°D / 41.07500; 29.00833
İkamet Marko Paşa Yalısı, ...
Diğer ad(lar)ı Belkız, Belkis, Benli Belkıs, Belkıs Söylemez, Rufa, Kemali
Etnik köken Türk
Vatandaşlık Osmanlı İmparatorluğu,
Türkiye,
Mısır Krallığı
Eğitim Kandilli Kız Lisesi
Amerikan Koleji
Meslek Oyuncu, manken, sosyetik
Etkin yıllar 1930-1972
Evlilik Hasan Doruk
Sadi Rıza Dağ
Gallini Fahmy Paşa
Avukat Pineaud
Adrian Conan Doyle
Venedik Kontu Giorgio Cini
Tevfik Yürüten
Ebeveyn(ler) Süleyman Şefik Paşa
Ayşe Vedad Söylemezoğlu
Resmî site IMDb'de Benli Belkıs

Belkız Rufa Kemali Söylemezoğlu, yaygın olarak bilinen adıyla Benli Belkıs, (17 Şubat 1917, San'a, Yemen Vilayeti, Osmanlı İmparatorluğu – ö. 19 Temmuz 1972, Nişantaşı, İstanbul, Türkiye) Türk oyuncu, manken, sosyetik ve asilzade kişiliği.[1]

Doğumu ve çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Harbiye Nazırı Süleyman Şefik Paşa'nın Yemen'in San'a şehrinde askeri vali olarak görev yaptığı dönemde, 1917 yılında dünyaya gelmiştir ve adı, Saba Melikesi Belkıs'a ithafen konulmuştur. Annesi Halepzade R. Ayşe Vedad Söylemezoğlu idir. Çocukluğunu Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul'da, babasına ait olan otuz odalı Marko Paşa Yalısı'nda geçiren Belkıs Hanım, Kandilli Kız Lisesi ve Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde eğitimini tamamlamıştır. Amerikan kolejine 13 yaşında başlamıştır.[1]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Benli Belkıs'ın dedesi Konya Valisi ve Rumeli Beylerbeyi Ali Kemali Paşa'dır. Dedesinin kardeşi Ethem Pertev Paşa'dır ve üç amcası da büyükelçidir. Kardeşleri Prenses Perizat Osmanoğlu, ilk maden kralı ve Galatasaray divan üyelerinden Sihamettin Kemali Söylemezoğlu, Turgut Söylemezoğlu, Rabia Bayramoğlu, Azade Söylemezoğlu ve Talia Söylemezoğlu'dur. Bütün kardeşler Galatasaray Lisesi'ni tercih ederken sadece kendisi Amerikan ekolüne yönelmiştir.

Mehmet Demirtaşçı, Ömer R. Akömer, Şehzade Cengiz Osmanoğlu, Selçuk Perin ve Azade Perin'in teyzesi olan Belkıs Hanım,[2] Şehrazat Kemali Söylemezoğlu, S. Şefik Kemali Söylemezoğlu'nun halasıdır.[2] Sabahattin Bayramoğlu'nun ve Mithat Perin'in baldızıdır.[2] Ömer Halis Bıyıktay'ın kızı ve Kazım Karabekir'in yeğeni olan Aynur Söylemezoğlu'nun görümcesidir. Mustafa Rauf Paşa'nın kızı Afife Hanım ile evli olan Galip Kemali amcasının kızı Lamia Hanım, Hüsrev Gerede ile evlenmiştir. Kuzeni ise Hamit Kemali Söylemezoğlu'dur.

Benli Belkıs kimliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yanağındaki karakteristik beni sebebiyle Benli Belkıs olarak adlandırılan sarı saçlı, oldukça açık tenli Belkıs Söylemezoğlu, döneminin en tanınmış isimlerindendi. Soyu ve mesleğinden çok, güzelliği, giydiği iddialı kıyafetler ve taktığı gösterişli mücevherler ile anılan Benli Belkıs, Türk modasına da adını yazdırmıştı. Öyle olacak ki kendisi, bikini adlı deniz giysisini Türkiye'de ilk gez giyen ve ülkeye ilk kez tanıtan kişi olarak bilinmektedir. Onun kadın modası konusundaki bilgisinde ise Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Avrupa ülkelerine sık sık yaptığı seyahatler ve oralarda tanıştığı ünlü simaların etkisi vardır.

Belkıs, Mısır Kralı I. Faruk, İsveç Kralı VI. Gustaf, Monako Prensi III. Rainier, Grace Kelly, Milford Haven 3. Markizi David M. Mountbatten, Eva Bartok, Merle Oberon ve çeşitli Hollywood yıldızlarının dostluğunu kazanmış, onların davetlerinde yer almıştır. Darío Moreno, Orhan Boran, Celal Şahin ve Gönül Yazar gibi isimler de Belkıs Hanım'ın Türkiye'den en samimi arkadaşlarıdır.[3] Çocukları ve oyuncakları çok sevdiğini, batıl inançlardan çok korktuğunu pek çok kez dile getirmiştir. Narsist olduğunu esprili bir biçimde itiraf etmiştir.

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç yaşta iken, döneminde Tütün Kralı olarak bilinen iş adamı, Tütüncü İhsan Bey ile evlenmiştir ve ayrılmıştır. Bu evlilik sonrasında avukat Sadi Rıza Dağ (Feriha Tevfik'in de eski eşi) ile bir izdivaç gerçekleştirmiştir. Ancak Dağ Bey'in de ardından, Mısır Krallığı'nın önemli devlet adamı, Zamalek Valisi ve Kahire'nin meşhur Endülüs Bahçeleri'nin sahibi Gallini Fahmy Paşa ile evlenmiştir. Dördüncü evliliğini ünlü Fransız sanayi devinin veliahtı ve avukat Pineaud ile yapmıştır lakin bu birliktelik de uzun sürmemiştir. Sonrasında Sherlock Holmes'un meydana getiren yazar Sir Arthur Conan Doyle'un oğlu Adrian Conan Doyle ile yaşadığı aşk dünya basınında uzun bir süre konuşulmuştur. Venedik Kontu Giorgio Gini ile de kısa bir süre adı anılan Belkıs Hanım, ardından Tevfik Yürüten ile evlenmiştir.[4]

Yeşilçam kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1954 yılında Çılgınlar Cehennemi adlı sinema filminde Eşref Kolçak ile başrolde oynamıştır ancak uluslararası magazin medyasındaki ününün etkisi onu, Yeşilçam'dan uzaklaştırmıştır. Çok iyi piyano çaldığı ve Batı danslarında son derece yetenekli olduğu vebilinmektedir. İngilizce, Fransızca, Türkçe ve İtalyanca lisanlarını pek iyi bilirdi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hareketli yaşamıyla anılan Belkıs Hanım, kendi evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 19 Temmuz 1972'de İstanbul'da ölmüştür. Cenazesi ise 20 Temmuz 1972'de Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Türkiye'de bikiniyi ilk kez o giydi: Benli Belkıs'ın hikayesi - Sayfa 1". CNN TÜRK. 18 Şubat 2018. 19 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2022. 
  2. ^ a b c "Milliyet - 20 Temmuz 1972 - MİLLİYET GAZETE ARŞİVİ". gazetearsivi.milliyet.com.tr. 28 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Bayazoğlu, Ümit (2004). Uzun, İnce Yolcular - 37 Portre. İstanbul: Yapı Kredik Yayınları. ss. 71-80. ISBN 975-08-0861-4. 
  4. ^ Akçura, Gökhan (15 Mart 2018). "Bir 'yüksek sosyete' efsanesi: Benli Belkıs". Hürriyet. 19 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2022.