Benim Annem Bir Melek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Benim Annem Bir Melek
Benimannembirmelek.jpg
Format Dizi
Tür Aile komedisi
Durum komedisi
Senarist Vasıf Küçükoruç
Yönetmen Hakan Algül
Başrol Oya Başar
Tarık Ünlüoğlu
Dolunay Soysert
Ali Sunal
Şehsuvar Aktaş
Ayçin İnci
Bala Atabek
Mert Öner
Tema müziği bestecisi Targan Türe
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 64
Prodüksiyon
Yapımcı Elif Yakarçelik
Kurgucu Mustafa Gökçen
Mekân İstanbul
Görüntü Yönetmeni Mustafa Kuşçu
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi BKM Film
İmaj (post prodüksiyon)
Yayın bilgileri
Kanal atv (2008-2009)
Star TV (2009-2010)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 30 Mart 200810 Mayıs 2010
Dış bağlantılar
İnternet sitesi

Benim Annem Bir Melek, 2008-2010 yılları arasında üç sezon yayınlanmış, durum komedisi türünde bir Türk televizyon dizisidir.

Dizinin 2008 baharında yayınlanan ve başrol oyuncularından olan Ali Sunal'ın askere gitmesi ile sonlanan birinci sezonu ile 2008-2009 yayın döneminde gösterilen ikinci sezonu atv'de yayınlanmıştır. 2009 yılının Kasım ayında dizi, kanal değiştirerek Star TV'ye geçmiş ve 10 Mayıs 2010 tarihinde gösterilen son bölümüyle, üçüncü ve son sezonuyla ekranlara veda etmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide evin annesi Neriman (Oya Başar); emekli dolmuş şoförü baba Cahit (Tarık Ünlüoğlu); baba mesleğini devam ettiren ve hala ailesiyle yaşayan büyük oğlan Metin (Şehsuvar Aktaş); karşı dairede oturan küçük oğlan Çetin (Ali Sunal); Çetin’in eşi Ece (Dolunay Soysert) ve Metin’in eşi Nalan (Ayçin İnci) ile çok eğlenceli bir hayatın penceresi açılıyor. Cadılığına çok cadı, ama bir o kadar da tatlı bir kaynananın etrafında şekillenen; kocaman, mutlu ve çok komik bir ailenin hikâyesi anlatılıyor.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Neriman Turuncu (Oya Başar): Nam-ı diğer "Bostancılı Neriman"... Turuncu Ailesi'nin annesi olan Neriman her Türk annesi gibi çocuklarının üzerine titreyen bir melektir, ancak çocuklarına yan gözle bile bakan olunca şeytana bile pabucunu ters giydirir. Ailede son söz hep bir şekilde onun olur. Gelini Ece’yi sever ama Ece’nin ev işlerine yatkınlığı ve aşçılığına hatta bazen anneliğine dokundurmadan yapamaz.
 • Cahit Turuncu (Tarık Ünlüoğlu): Uzun yıllar Bostancı-Taksim hattında dolmuş şoförlüğü yapmış Cahit Turuncu, emekli olduktan sonra hayata hep eğlenceli yönden bakan, her lafa espri ile karşılık veren, hiçbir sorunu dert etmeyen, midesine çok düşkün, çok geniş, rahat, hatta tembel bir adam haline gelmiştir. En büyük övünç kaynağı ise askerliğini komando olarak yapmış olmasıdır. Galatasaraylıdır. Çocuklarına hemen hemen her seferinde "pırasa", "ıspanak", "ebegümeci" gibi sebze isimleriyle hitap eder.
 • Çetin Turuncu (Ali Sunal): Ailenin küçük oğlu. Abisinin aksine o okumuş, iyi bir öğrenci olmuş, üniversite bitirmiş ve bir şirketin genel müdürü olmuştur. Koyu bir Beşiktaş taraftarıdır. Karısına hala ilk günkü gibi aşıktır. Annesine rağmen hem ailesi ile ilişkilerini hem de evliliğini sürdürme derdindedir ve bu savaşında en büyük destekçisi gene karısıdır.
 • Metin Turuncu (Şehsuvar Aktaş): Ailenin büyük oğlu. Evli ve eşi Nalan'la, anne-babasının evinde birlikte yaşıyorlar. Babadan kalma Chreysler'i satarak satın aldığı sarı minibüs ile Bostancı-Taksim hattında baba mesleğini sürdürüyor. Koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır.
 • Ece Turuncu (Dolunay Soysert): Eşinin ailesinin her ferdini çok sever ve onlarla iyi anlaşır, ancak kayınvalidesi Neriman Hanım ile yıldızları bir türlü barışmaz. Aslında sevmektedir kaynanasını, kimselere laf söylettirmez onun için ama onu devamlı iğnelemesinden hoşlanmaz. Koyu bir Karşıyaka taraftarıdır.
 • Nalan Turuncu (Ayçin İnci): Metin’in uzatmalı sevgilisi. Neriman Hanım ile daha önceden tanışmış ve birbirlerini sevmiş oldukları için onun desteğine sahip. Bu ona aile içinde özel bir yer sağlıyor. Oldukça saf ve iyi huylu. Aile bireyleri arasındaki esprileri ve takışmaları anlamakta zorluk çeken, anlasa bile yanlış anlayan biri. Saflığı nedeni ile sık sık büyük potlar kırıyor. Fal, burçlar, tarot gibi kavramlara çok inanıyor. Tam bir fal hastası. Kendisi de kahve falı bakıyor ve çok iyi atıyor. Hatta zaman zaman herkesi şaşırtacak şekilde tutturduğu da oluyor. Metin’i ve aile bireylerini çok seviyor.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hasıla (Bala Atabek): Bütün hayatı kocası Sıddık ve işi olan bir köylü kadındır. Kocası Sıddık'la beraber apartmanın kapıcısıdır. Mutludur ve özellikle Turuncu ailesini çok sever. Neriman’dan ödü patlar ama gerektiğinde onu bile şaşırtacak kadar zekidir. Ece’nin en büyük dert ortağıdır.
 • Sıddık (Mert Öner): Hasıla’nın kocası. Zayıf, kara kuru, sessiz ve gariban bir adam. Karısından sürekli şiddet görse de ona çok aşık olduğu için hiç ses çıkartmıyor. Çocuk gibidir, zaman zaman küser konuşmaz ancak son derece dürüst ve güvenilir bir adamdır.
 • Şebboy (Hande Dane): Çetin’in sekreteri. Genç ve güzel bir bayan. Giyimine çok dikkat eder. Genellikle uçuk giyinir. Hep hayalindeki beyaz atlı prensi bekler. Tam bir alışveriş manyağıdır. Tüm bu olumsuzluklarına rağmen işini çok iyi yapan bir sekreterdir.
 • Tursun (Şevket Çapkınoğlu): Çay ocağı/bakkalın sahibi ve restoranda garson. Hopalı’dır. İnatçı, dediğim dedik bir adam. Biraz zor anlayan biridir. Saf da denilebilir. Ona yabancı olan bir şeyi anlatmaya çalışmak tam bir işkencedir. Bazen bu saatler sürebilir. Bazen de anlatmaya çalışanın fenalaşması, hatta bayılması ile son bulur. Beyni biraz yavaş çalışır ama ona sorarsanız bütün ötekilerin beyni yavaş çalışmaktadır.
 • Sinem Turuncu (Ezgi Yeşiltan): Çetin ve Ece’nin kızı. 8 yaşlarında ve ilkokula gidiyor. Son derece zeki ve afacan bir kız. Ailede tek çocuk olmanın keyfini çıkarıyor ve bunun avantajlarını kullanıyor. En büyük sorunu babaannesinin aşırı ilgisi. Büyümüş de küçülmüş bir çocuk.
 • Berke (Ediz Uruş): Sinem’in okul arkadaşı. Ailesi oldukça zengindir. Çok zekidir. Ayaklı ansiklopedi gibidir. Zaman zaman bu durum Sinem'i çok sıkmaktadır. Sinem'i çok sevmektedir.
 • İbadullah Bey (Serhat Kılıç): Çetin'in Azeri patronu, son derece neşeli bir işadamıydı. Çok candan davranan birisidir. Dolandırılarak tüm malvarlığını kaybettikten sonra müzik dünyasında bir yıldız olmaya çalışmaktadır. İyi Azeri pilavı yapar. Yanında da gölgesi gibi onu izleyen bir danışmanı vardır, Pelin Hanım. Patron İbadullah beyin otelde kalamama gibi bir takıntısı vardır. Üçüncü sezonda yer almıştır.
 • Hayrünnisa Hanım (Nilgün Belgün): Çok büyük servetine rağmen yalnız bir kadındır. Gülmek, eğlenmek ve aşklar yaşamak ile yalnızlığını gizlemeye çabalar ama Neriman’ın kalabalık ailesine de hep özenir. Bir türlü anlaşamasalar da Neriman’ın en iyi dostudur. İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Artiz (Ufuk Özkan): Adı Ayhan ama herkes onu Artiz diye biliyor. Bir iki dizi filmde "fonda martı" roller oynamış. Her an yeni bir filme başlayacakmış gibi janti giyinir. Saçı hep jölelidir. Kimse onu traşsız görmeyi başaramamıştır. Özel hayatı hakkında kimse bir şey bilmez, oyunculuktan konuşmaya başladığında tüm şoförler “sıra bana geldi” diyerek kaçarlar çay ocağından. Karakteri canlandıran Özkan'ın, ikinci sezonun sonunda Kanal D'de yayınlanan Geniş Aile adlı dizinin başrolünü almasıyla diziden ayrılmıştır.
 • Mecnun (Kerim Yağcı): Adı Selim ama herkes ona Mecnun diyor çünkü Leyla adında bir kıza deliler gibi aşık. Her dört kelimesinden üçü Leyla ile ilgili. Artık Leyla kelimesini duymaktan bıkmış olan şöförler ciddi ciddi Leyla’yı kaçırıp ikisini evlendirmeyi bile düşünürler. İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Tankurt (Serhat Özcan): Taksi durağına yeni gelen şoför. Kabadayı özentisi biri. Küçüklüğünde üvey baba elinde büyümüş ve çok dayak yemiş; bu nedenle en çok kullandığı laf “döverim seni” veya “gösterin birini döveyim”dir. İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Melahat (Süeda Çil): Melahat cadaloz, sonradan görme bir kadın. Kocası zengin, emlakçılık yapıyor. Hiç kimseyi takmayan bir kadın. Görgüsüz, apartman yaşamını bilmeyen, kurallara hiç uymayan biri. Neriman ile her fırsatta kapışır ve onu çıldırtır. Konu ne olursa olsun Neriman ne derse Melahat tam tersini söyler. Birinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Maksut Abi: Her sabah Metin'in dolmuşuna binmektedir. Sahnesi, "Hindistan" demesiyle sona erer.
 • Berivan: Çetin'in şirketindeki çaycıdır. Yaşamaktan bıkmıştır, dertleri hiç bitmez.
 • Adil (Ali Erkazan): Sıddık'ın babasıdır. Dünyanın en cimri ve paragöz insanıdır. Üçüncü sezonda oynamıştır.
 • Bir İki Sami (Bahtiyar Engin): İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Hurşit (Kuvvet Yurdakul): İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Alicon (Erkan Üçüncü): İkinci sezonun sonunda diziden ayrılmıştır.
 • Mary Hanım (Ebru Kural): Apartmanın yabancı uyruklu İngilizce öğretmenidir.
 • Pelin Hanım: İbadullah Bey'in, Çetin'e sarkan sekreteridir. Üçüncü sezonda yer almıştır.

Konuk karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Durusucan (Özgü Namal): Birinci sezonda İstanbul'a iş aramaya gelmiş ve birkaç gün Turuncu Ailesi'nin konuğu olmuş, Neriman Hanım'ın Ankara'daki eski komşularından birinin kızı. Aşırı dağınık ve tam bir çılgın, tüm aileye halel getiriyor.
 • Şakir (Sinan Bengier): Nalan'ın babasıdır. Nalan ile Metin'in ikinci sezondaki düğünlerine gelmiştir.
 • Fındık: Hasıla ile Sıddık'ın kızlarıdır. Kocası Satılmış'la beraber annelerinin eskiden yaşamış oldukları evde yaşamaktadır. Sadece son bölümde oynamıştır.
 • Erdal Tosun: Üçüncü sezonda yer almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]