Ben Efsaneyim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ben Efsaneyim
I Am Legend
Filmin afişi
Yönetmen Francis Lawrence
Yapımcı Akiva Goldsman
David Heyman
Erwin Stoff
Hikâye Richard Matheson
Uyarlama Akiva Goldsman
Mark Protosevich
Oyuncular Will Smith
Alice Braga
Charlie Tahan
Müzik James Newton Howard
Görüntü yönetmeni Andrew Lesnie
Kurgu Wayne Wahrman
Dağıtıcı Warner Bros.
Village Roadshow
Cinsi Sinema filmi
Türü Kıyamet sonrası
Renk Renkli
Yapım yılı 14 Aralık 2007
Süre 100 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 150 milyon $
Hasılat 585,349,010 $ (dünya çapında)

Ben Efsaneyim (İngilizce özgün adıyla I Am Legend), Francis Lawrence'ın yönettiği ve başrolünde Will Smith'in yer aldığı 2007 ABD yapımı kıyamet sonrası bilim kurgu filmidir. Smith, yeryüzünde insan yapımı virüsten etkilenmeden, hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen askeri bir viroloğu canlandırır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert Neville başarılı bir bilim adamıdır ve insanlığı yok edeceğine inanılan, önüne geçilemez tehlikeli virüs ona bulaşmamıştır. Virüs çok kısa bir zamanda birçok insanın ölümüne sebep olmuş, sonuçta Neville New York'ta hayatta kalan tek insan olmayı başarmıştır. Ancak Neville'in durumu çok zordur çünkü belki de dünya üzerindeki tek insan kendisidir. Üç yıl boyunca dolaşmakta, yaydığı radyo mesajları ile hayatta kalan insanlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Herhangi bir canlıya rastlayamayan Neville aslında yalnız değildir ve her hareketi izlenmektedir. Salgından sağ kurtulan eski insan-yeni mutantlar Neville'in ölümcül bir hataya düşmesini beklemektedirler ve bekledikleri sonunda olur, kurdukları tuzağa düşen Neville kendisini çok zor bir şekilde kurtarmayı başarır; ama bu başarısını onu korumak için hayatını feda eden köpeği Sementa'ya borçludur. Bu durum Neville'ı çok üzer, artık umudunu tamamen yitirmiştir, gece yarısı mutantlara saldırır ve birkaçını öldürür ama mutantlar çok kalabalıktır, tam ölümle burun buruna gelmişken muhteşem bir parlama görülür ve 3 yıl boyunca aradığı ama bulamadığı, kendisi gibi hayatta kalan bir kadın ve bir çocuk onu kurtarır.

Filmin uyarlandığı roman[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ünlü Norveç asıllı Amerikalı bilim kurgu ve korku yazarı Richard Matheson'un 1954 yılında yazdığı romanı I Am Legend (Ben Efsaneyim)'den uyarlanmıştır. Roman Türkiye'de ilk kez 1972 yılında Milliyet Yayınları Kara Dizi serisinden Hepimiz Vampiriz adı ile çıkmıştı. Sonradan başka yayınevleri orijinal adı ile de kitabın farklı baskılarını yaptılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]