BenQ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BenQ
Kuruluş Aralık 2001
Genel merkezi
Website benq.com
Bir BenQ dizüstü bilgisayar (Joybook 8100)

BenQ, Tayvan merkezli bilişim, iletişim ve elektronik eşya üreticisidir. Şirketin merkezi Tayvan'da Taoyuan şehrindedir. Yönetim kurulu başkanı K.Y. Lee'dir.

İlk olarak 1984'te Continental Systems adıyla kurulmuş, daha sonra adını Acer CM (CM, Communications and Multimedia kısaltılmışı) olarak değiştirmiştir. En son olarak, şirket 5 Aralık 2001 yılında BenQ ismini almıştır.

BenQ çeşitli teknoloji ürünleri üretmektedir. Bunlar arasında, TFT LCD monitörler, LCD TVler, scanner ve yazıcılar, dijital kameralar, projektörler, dizüstü bilgisayarlar, ve cep telefonları bulunmaktadır.

1999 yılında Acer Display ve Upac Optoelectronics'in birleşmesi ile AUO (AU Optronics) adlı dünyanın 3. büyük LCD panel üreticisini kurmuştur. Bu grup şirketi 2006 yılında da çeşitli komponent üreticilerinin hisselerini ve Quanta Display Industries (QDI) şirketini satın almıştır.

1 Ekim 2005 tarihinde, BenQ Almanya'nın Siemens AG şirketinin cep telefonu kısmını Siemens Mobileni alarak cep telefonu pazarında en büyük altıncı şirket haline gelmiştir. Bu satış şirket bünyesinde BenQ Mobile,adıyla tamamen kablosuz iletişime yönelik yeni bir grubun oluşturulmasıyla sonuçlanmıştır. Bu grubun cep telefonları BenQ-Siemens adıyla pazarlanmaktadır.

Tayvan, Çin, Malezya, Meksika, Brezilya'da üretim tesisleri bulunmaktadır.

Şirketin eski logosu

2004 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

BenQ küresel siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

BenQ grup siteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

BenQ sosyal medya hesapları[değiştir | kaynağı değiştir]