Beşağaç, Beytüşşebap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beşağaç
—  Köy  —
Şırnak
Şırnak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Şırnak
İlçe Beytüşşebap
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam -
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0486
İl plaka kodu
Posta kodu 73810
İnternet sitesi: [2]

Beşağaç, Şırnak ilinin Beytüşşebap ilçesine bağlı bir köydür. 29 Eylül 2007 tarihinde bu köyde meydana gelen minibüs saldırısında 13 kişi hayatını kaybetmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Hemkan'dır. Sonradan Türkçe Beşağaç ismi verilmiştir. Hemkan Hem(Mehmet'in Kürtçesi)ler anlamına geliyor.Köy 1989-1993 yılları arasında artan terör eylemlerinden dolayı doğu güneydoğu ve batı bölgelerine zorunlu göçe tabi tutulmuşlardır.Köyün ailevi baglar vasıtasıyla birbirlerine baglılık gösterirler.Köydeki yaygınn ailelerin soyad bakımından incelendiğinde tartışmasız ,ALİM soy ismi ön plana cıkar.Köydeki en etkin ailedir bu aileden başka acer,armagan yiğit soy isimleride nüfusları bakımından göz ardı edilmemelidir.Hemki ismi meskun bulunan bölgeler ve aşiret yapılanması bakımından bu ad ile anılır ve tanınır bölgede.Hemki aşireti Türkiye'nin ceşitli alanlarında yaşayış ve iskan halindedir.Başlıca yerleşme alanları başında sanayi ve ekonomik bakımdan gelişmiş olan illerdir bunlar başlıcalarI:Adana,Mersin, Antalya Van,Şırnak ,Hakkari .... Nüfusları hakkında pek saglıklı bligiler bulunmadıgında ortalama 6000-10.000 arasında oldugu dile gitirilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şırnak iline 115 km, Beytüşşebap ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 330
2000 -
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon yoktur sadece ibrahim acer'in evinde vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]