Batşeba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Batşeba
Rembrandt Bathsheba in het bad, 1654.jpg
Rembrandt'in Banyosunda Betşeba tablosu Louvre Müzesi[1]
Eş(leri) Uriya (Amcasının oğlu)
Davud
Çocukları Simea
Süleyman
Babası Elíam (Amíel)

Batşeba ya da Batşeva, Eski Ahit'te anlatılan güzelliğiyle ünlü yahudi kadın; kral Davut'un subayı Hititli Uriya'nın amcasının kızı ve eşidir.[2]

Eski Ahit'te anlatılan öykü şöyledir: Uriya sınır boylarında İsrailoğullarının düşmanı Ammonlarla savaşırken, Davut gölde Batşeba'yı yıkanırken gördü, güzelliği karşısında aklı başından gidince onunla ilişki kurdu.[3] Bunun üzerine peygamber Natan ona şöyle dedi: Bir şehirde bir zengin bir yoksul adam vardı. Zenginin çok sayıda koyunları ve sığırları, yoksulunsa üzerine titrediği bir tek koyunu vardı sadece. Zengin evine gelen bir konuğa yoksulun koyununu ikram etti. -Davut: Bu adam ölümü hak etti diye haykırdı. - Natan: Bu adam sensin diye cevap verdi.Seni kral yapan rabbin sözünü hiçe saydın; rab seni cezalandıracak[4]. Peygamber Natan, Yehova adına, krala ağır suçlamalar yöneltti. Simea ve Süleyman'ı Batşeba doğurdu [2].

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "tr.vikipedia Banyosunda Başteba". David ve Başteba Tablosu. 24 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151024230641/https://tr.wikipedia.org/wiki/Banyosunda_Bet%C5%9Feba. Erişim tarihi: 12.08.2013. 
  2. ^ a b Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi. Gelişim Yayınları. 1986. ss. 1400,c. 3. 
  3. ^ Görsel Büyük Genel Kültür Ansiklopedisi. Görsel Yayınlar Ansiklopedik Neşriyat Ticaret ve Sanayi A.Ş. 1999. ss. 1368, c.4. 
  4. ^ Meydan Larousse. Paris: Librairie Larousse. 1960. ss. 207, c.2.