Nathan (peygamber)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nathan (sağda) Kral Davud ile, Matthias Scheits

Natan ya da Nathan (İbraniceנָתַן, "Tanrı verdi"), İbrani Kutsal Kitabı'nda İsrailoğulları'nın ilk peygamberlerinden biridir ve Kral Davud'un hükümdarlığı sırasında ortaya çıkmıştır.

Tanah anlatımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Samuel'in 2. kitabında (2. Samuel 7:2.17 ve 2. Samuel 12:1-25) bildirilene göre Nathan, Kral Davud'un Kudüs'te bir tapınak inşa etme fikrine destek verdi. Ertesi gece YHWH, tapınak hakkındaki eleştirilerini Nathan'a ileterek onun bu kehanetini Kral Davud'a iletmekle vazifelendirildi. Nathan, beraberindeki göçebe aşiretlerin tanrısı için tasarlanmış olan tapınağın ona lâyık olamayacağı hususunda eleştirisini aktarır ve Davud'a saltanatının ebedî olacağını vadeder. Nathan'ın kehanetine göre tapınağı Davud değil, oğlu inşa edecektir. Davud'un soyu, ebedî olacaktır. (2 Sam 7,1–16). MÖ 586'da tapınağın yıkılmasından sonra, bu kehanetin sürgün, gelecekte geleceği beklenen Mesih ile olduğu ileri sürüldü ve sürgüne tevil edildi. Eski Ahit'teki Hristiyan yorumunda ise Nasıralı İsa'nın kerâmeti olarak yorumlanır.

Samuel'in ikinci kitabındaki Nathan anlatısında (2 Sam 11-4), Natan Davud'un Hititli Uriya'yı öldürdüğü ve dul eşi Batşeba ile zina ettiği için Tanrı tarafından vazifelendirilmiş bir müfettiş olarak betimlenir.

Tarihler Kitabı na göre, Nathan hem Davud (1. Tarihler 29:29) hem de Süleyman'ın (2. Tarihler 9:29) hükümdarlıklarının tarihini yazarak tapınağın müziğine dahil olmuştur. (2. Tarihler 25:29)

İlk Krallar kitabında ölmekte olan Davud'a Adoniya'nın kral olma planını anlatan Nathan'dır, bunun yerine Süleyman kral ilan edilir. Nathan, Kral Süleyman'ın meshedilmesine başkanlık eder ve George Frideric Handel'in taç giyme töreni marşı Rahip Zadok'a geçer.

1. Krallar kitabında, Natan aynı zamanda Davud'un bir başka oğlu olan Adoniyas'ın darbe planını bozan ve Davud'un emriyle Süleyman'ı veliaht olarak vaftiz eden peygamberdi.

Bayram Günü[değiştir | kaynağı değiştir]

Peygamber Natan'ın bayram günü 24 Ekim'dir. Doğu Ortodoks Kilisesi'nde ve Bizans içtihadını takip eden Doğu Katolik Kiliseleri'nin benimsediği içtihada göre ise kendisi bir aziz olarak kabul edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Michael Pietsch: Nathan. Das wissenschaftliche Bibellexikon im Internet (WiBiLex), Stuttgart 2006
  • Wolfgang Oswald, Nathan der Prophet. Eine Untersuchung zu 2 Samuel 7 und 12 und 1 Könige 1, Theologischer Verlag, Zürich 2008, ISBN 978-3-290-17490-3
  • Klaus Grünwaldt: Natan. Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon'un 6. Cildinde, Bautz Verlag, Herzberg 1993, ISBN 3-88309-044-1, S. 474–483

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]