Batık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Titanic batığı, Kuzey Atlantik

Batık ya da gemi batığı, deniz veya nehirlerde bir kaza yahut deniz savaşı sonucu suya batan, seyahat, ticaret ya da savaş amacıyla inşa edilmiş deniz taşıtlarına verilen isimdir. Su altında olmayan ama yine de aynı sebeplerden ötürü kullanılmaz hale gelen diğer ulaşım araçları, genellikle enkaz olarak tanımlanırlar. Almanca ve İngilizce gibi bazı avrupa dilleri, batık kelimesi yerine gemi enkazı kelimesini tercih etmektedir.

Tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Serçe Şahin gemisi

Tarihi enkazlar gemi arkeologları için çekicidir çünkü tarihi bilgileri korurlar. Örneğin, Mary Rose enkazını incelemek, denizcilik, savaş ve 16. yüzyıldaki yaşam hakkında bilgileri ortaya çıkarmıştır. Deniz çatışmasının neden olduğu askeri enkazlar, tarihi olayla ilgili ayrıntıları bulmak için incelenir; meydana gelen savaş hakkında çok şey ortaya koyarlar. Genellikle Avrupa kolonizasyon döneminden kalma birkaç canlı tanık bırakarak uzak yerlerde batan Batavia gibi hazine gemilerinin keşifleri de vardır.

Prestij veya Erika petrol tankerleri gibi bazı çağdaş batıklar, çevreye verdikleri olası zarar nedeniyle ilgi çekicidirler.

Adolphus Busch ve Ocean Freeze gibi diğer çağdaş batıklar resif büyümesini teşvik etmek için batırılmıştır.

Thistlegorm gibi birçok çağdaş ve tarihi batık, gemi enkazlarına dalan rekreasyonel dalgıçlar için keşfi ilginçtir çünkü deniz yaşamının birçok türü için geniş habitatlar sağlarlar ve ilginç bir geçmişleri olduğundan da ilgi çekicidirler.

İyi bilinen gemi enkazları arasında batışları felaketle sonuçlanan Titanic, Britannic, Lusitania, Estonia, Empress of Ireland, Andrea Doria veya Costa Concordia yer alır. Ayrıca denizde kaybolmayan, terk edilmiş veya batmış binlerce batık da vardır. Bu terk edilmiş veya sahipsiz gemiler, genellikle balıkçı gemileri gibi küçük teknelerdir. Seyir için tehlike oluşturabilir[1] ve liman yetkilileri tarafından kaldırılabilirler.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Wrecks and Obstructions Database". NOAA. 5 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Scurvy, Death and Cannibalism (internet video). Shipwreck Central. 2007. 6 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi.