İçeriğe atla

Batı rüzgârları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Batı rüzgârları (Mavi oklar)
Genel atmosfer dolaşımı. Alize rüzgarları (kırmızı), batı rüzgarları (beyaz) ve Güney Pasifik antisiklonu (mavi)
Batı rüzgârlarının oluşturduğu Gulf Stream sıcak su akıntısı

Batı rüzgârları, 30° güney ve 30° kuzey paralellerinde bulunan dinamik yüksek basınç alanlarından, 60° kuzey ve 60° güney paralellerindeki dinamik alçak basınç alanlarına doğru esen rüzgârlardır.[1]

At enlemleri içindeki yüksek basınç alanlarından kaynaklanır, kutuplara doğru eğilim gösterir ve ekstratropikal siklonları bu şekilde yönlendirirler.[2] Subtropikal sırt eksenini batıya doğru geçen Tropikal siklonlar artan batı akışı nedeniyle tekrar kıvrılır. Batı rüzgârları ağırlıklı olarak Kuzey Yarımküre'de güneybatıdan ve Güney Yarımküre'de kuzeybatıdan eser.

Kuzey Yarımküre'de güneyden Güney Yarımküre'de kuzeyden esmeleri gerekirken, dünyanın dönmesi ile oluşan coriolis kuvveti sebebiyle yön değiştirirler. Her iki yarım kürede de batı yönlü eserler. Dönenceler civarındaki alçalıcı hava kütlelerinden kaynaklandıkları için başlangıçta kuru ve sıcaktırlar. Deniz ve okyanus üzerinden geçerken nem yüklenirler. Özellikler Orta kuşak karalarının batı kıyılarına bol yağış bırakırlar. 90°. enlemlerden esen soğuk ve kuru kutup rüzgârlarıyla 60.enlemler çevresinde karşılaşır ve cephe yağışlarına neden olurlar.

Batı rüzgârları yıl boyu esen sürekli rüzgârlardandır. [kaynak belirtilmeli] Eserken altlarındaki okyanus sularını da sürüklerler. Gulf Stream sıcak su akıntısı ve Alaska sıcak su akıntısı bu etkiyle oluşur. Batı rüzgârlarının ve sıcak okyanus akıntılarının etkisiyle orta kuşak karalarının batı kıyıları, doğu kıyılarından daha sıcaktır. Batı rüzgârları Alaska ve Batı Avrupa kıyılarında ılıman okyanusal iklimin yaşanmasının temel sebebidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Robert Fitzroy (1863). The weather book: a manual of practical meteorology. Longman, Green, Longman, Roberts, & Green. s. 63. 
  2. ^ "Westerlies". Glossary of Meteorology. American Meteorological Society. 2005. 22 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2018. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]