Baron Otel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 36°12′18″K 37°9′00″D / 36.205°K 37.15°D / 36.205; 37.15

Baron Oteli'nden bir görünüm

Baron Otel, Suriye'nin ve Orta Doğu bölgesinin en eski otelidir. Otel Suriye'nin ikinci büyük şehri olan Halep'te bulunmaktadır ve Halep Ulusal Müzesi' nin tam karşısında bulunmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halep'te lüks bir otel inşa etme fikri 19.yüzyılda doğmuştur. 1870'li yıllarda hac görevi için Kudüs'e gitmekte olan Ermeni asıllı Mazlumyan, hac yolunda iken Halep'teki kervansaraylarda konaklayan Avrupalıların kötü şartlarda kaldığını ve kendilerini rahat hissetmediklerini fark etti. Böylece Halep'te bir otel kurma fikri doğmuş oldu. Mazlumyan ilk etapta Ararat Otel'i kurdu ve sonrasında Mazlumyan kardeşleriyle birlikte 1909'da Baron Oteli kurdular. 1911'de ikinci katı, 1940'ta ise üçüncü katı inşa edilmiştir.

Otelin ünlü konukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otel kuruluşunun ardından pek çok ünlü konuğu ağırlamıştır. Özellikle otelin ikinci katı pek çok ünlü ziyaretçiye tanıklık etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk 26 Ağustos 1918'de Halep'e gelmiş ve Baron Oteli'nde 21 gün kalmıştır.[1] Arabistanlı Lawrence 202 nolu odada kalmış, Kral Faysal Suriye' nin bağımsızlığını bu otelin 215 nolu odasının balkonundan ilan etmiştir. Agatha Christie Şark Ekspresinde Cinayet romanının ilk bölümünü 203 numaralı odada yazmıştır. Zayed bin Sultan Al Nahyan (Birleşik Arap Emirlikleri'nin kurucusu), Amerikalı milyarder David Rockefeller, Julie Christie, Theodore Roosevelt, Lady Louise Mountbatten, Charles Lindberg ve Yuri Gagarin otelin diğer ünlü konuklarındandır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]