Baraklı, Delice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Baraklı
—  Köy  —
Kırıkkale
Kırıkkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Delice
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2016)[1]
 - Toplam 70
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0318
İl plaka kodu
Posta kodu 71700
İnternet sitesi: [2]

Baraklı, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların Bayad boyuna bağlı bir Türk aşiretidir. Bazı araştırmalara göre 15. yüzyılda Yen ilin Dulkadirli koluna mensup Barak adlı bir cerit obasıdır. Bazı araştırmalara göre ise Dulkadiroğlularına mensup cerit obasıyla, Oğuzların Bayad boyuna bağlı BARAK obası yüzyıllarca iç içe yaşamış kardeş obalardır.

Baraklar Orta Asya göçünden sonra Güneydoğu Anadolu'da, Nizip, Gaziantep ve kilis’in güneyinde ve yine Fırat nehri boyunca Suriye topraklarında yerleşmişlerdir. Barak köylerinin bir kısmı Suriye de olmalarına rağmen örf ve adetlerindeki birlik onları birbirlerine bağlar.Bugün Türkiye sınırları içinde 44 baraklı köyü vardır ve hepsinin örf şive ve adetleri aynıdır.

Yerleşik bulundukları Güneydoğu Anadolu da otlak ve geçim sorunu nedeniyle dağılmalar başlayınca Barakların çoğu Çukurova ya ve Akdeniz kıyılarına doğru gitmişler, bir kısmı da nehir kıyılarını takip ederek anadolu içlerine yerleşmişlerdir.

Şu an Delice ırmağına 8 kilometre uzaktaki köye yerleşim ise Gaziantep Baraktan çıkıp sürüleriyle Kahramanmaraş Nurhak üzerinden nehirleri ve çayırları takip ederek Sivas Gemerek yaylasına doğru gelmişlerdir. Oradan kızılırmak havzasına düşerek kayseriye doğru gelip, oradan da Karasu Çayı nı takip ederek Yozgat üzerinden Delice ırmağı boyunca ilerlemişler ve bugün Delice (KIRIKKALE DELİCE) ilçesinin güneydoğusundaki Geyik Uçan tepe bölgesindeki Örenbağları diye bilinen bölgeye yerleşmişlerdir. Bir süre orada yerleşik kaldıktan sonra 1800 lü yılların ortalarına doğru köyün bulgünkü bulunduğu bölgeye yerleşmişlerdir.

Bugün yerleşik olduğumuz yer Kırıkkale ili Delice ilçesinin güneydoğusunda Denek dağının başlangıç yerinde bir konumdadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale iline 45 km, Delice ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 65
2000 270
1990 139

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]