Baraklı, Delice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Baraklı
—  Köy  —
Kırıkkale
Kırıkkale
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kırıkkale
İlçe Delice
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 100
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 318
İl plaka kodu 71
Posta kodu 71700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Baraklı, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köydür.

Baraklı'nın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzların Bayad boyuna bağlı bir Türk aşiretidir. Bazı araştırmalara göre 15. yüzyılda Yen ilin Dulkadirli koluna mensup Barak adlı bir cerit obasıdır. Bazı araştırmalara göre ise Dulkadiroğlularına mensup cerit obasıyla, Oğuzların Bayad boyuna bağlı BARAK obası yüzyıllarca iç içe yaşamış kardeş obalardır.

Baraklar Orta Asya göçünden sonra Güneydoğu Anadolu'da, Nizip, Gaziantep ve kilis’in güneyinde ve yine Fırat nehri boyunca Suriye topraklarında yerleşmişlerdir. Barak köylerinin bir kısmı Suriye de olmalarına rağmen örf ve adetlerindeki birlik onları birbirlerine bağlar.Bugün Türkiye sınırları içinde 44 baraklı köyü vardır ve hepsinin örf şive ve adetleri aynıdır.

Yerleşik bulundukları Güneydoğu Anadolu da otlak ve geçim sorunu nedeniyle dağılmalar başlayınca Barakların çoğu Çukurova ya ve Akdeniz kıyılarına doğru gitmişler, bir kısmı da nehir kıyılarını takip ederek anadolu içlerine yerleşmişlerdir.

Şu an Delice ırmağına 8 kilometre uzaktaki köyümüze yerleşim ise Gaziantep Baraktan çıkıp sürüleriyle Kahramanmaraş Nurhak üzerinden nehirleri ve çayırları takip ederek Sivas Gemerek yaylasına doğru gelmişlerdir. Oradan kızılırmak havzasına düşerek kayseriye doğru gelip, oradan da Karasu Çayı nı takip ederek Yozgat üzerinden Delice ırmağı boyunca ilerlemişler ve bugün Delice (KIRIKKALE DELİCE) ilçesinin güneydoğusundaki Geyik Uçan tepe bölgesindeki Örenbağları diye bilinen bölgeye yerleşmişlerdir. Bir süre orada yerleşik kaldıktan sonra 1800 lü yılların ortalarına doğru köyümüzün bulgünkü bulunduğu bölgeye yerleşmişlerdir.

Bugün yerleşik olduğumuz yer Kırıkkale ili Delice ilçesinin güneydoğusunda Denek dağının başlangıç yerinde bir konumdadır.

Sosyal yapı olarak baraklar yörük değil türkmen kiltürüne aitdirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale iline 45 km, Delice ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 160
2000 100
1997 270

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

((2007)) - ŞEREF KARATAŞ
2004 - ŞEREF KARATAŞ
1999 - MÜRŞİT KARABULUT
1994 - MÜRŞİT KARABULUT
1989 - HACI KILIÇEL
1984 - HACI KILIÇEL

BU TARİHLERDEN ÖNCE KÖYÜMÜZ BÜROKRATLARINDAN RAHMETLİ HİMMET KARABULUT 25 YIL MUHTARLIK GÖREVİNİ İFA ETMİŞLERDİR. (MERHUMA ALLAH'TAN RAHMET DİLERİZ.)

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. AYRICA CEP TELEFONU ŞEBEKELERİ ÇOK KUVVETLİ ÇEKİM ALANI İÇERİSİNDEDİR.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]