Ocakbaşı, Delice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ocakbaşı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Delice
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 740 m (2.420 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 109
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0318
Posta kodu 71700

Ocakbaşı, Kırıkkale ilinin Delice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih kitaplarından alınan bilgilere göre Köyün Tarihi 1071 Malazgirt Savaşına kadar uzanmaktadır. Anadolu ya ilk gelen Türkmen beyleri ilk burayı kışlak olarak kullanmışlardır.Yavuz Sultan Selim döneminde ise kürtler köye göç ettirilmiştir.Şu anda köyde kürt boyları bulunmaktadır.Kürtlerle çok bir ilişkide bulunulmamıştır.Köyde şu anda yaşayanlar genelde Yörük ve Türkmendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Kırıkkale iline 84, Delice ilçesine 30 km mesafededir.Çerikliye de 17 km mesafe uzaklıktadır.Köy Kırşehir ve Kırıkkale sınırındadır..Köy AllahuAkbaaAaaAAr dağlarının eteğinde bulunmaktadır.Yakınlarında tuz madenleri vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal iklimdir.Kış aylarında karla karışık yağmur ve kar yağışı görülmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Orta Anadolu kültürü hakimdir.Düğünler Cuma namazından sonra bayrağın dualanmasıyla başlar. Cumartesi Gelin ve Damat yakınları karşılıklı birbirlerine kına getirirler kalabalık gruplar halinde, o gün tüm köy halkı yemeğini düğün evinde yer. Gece eğlence en doruk noktaya gelir. Pazar sabahı kız evini bir hüzün erkek evini ise tatlı bir telaş sarar yine kalabalık eşliğinde gelin almaya gidilir. Davul-Zurna eşliğinde 5-6 aşamadan oluşan yalnız erkeklerin çektiği (oynadığı), kadınlarında zılgıtları ile eşlik ettiği halayı görülmeye değerdir. Askere gidecek gençlerde yaklaşık son bir aylarını evlere davete giderek geçirirler. Büyükleri askerlikle ilgili nasihat ederler askerliğin kutsallığı anlatılır, eğlenceler düzenlenir aynı tertipler tek yumruk olur. Kınalar yakılır, gidiş günü geldiğinde Köy Meydanında herkes toplanır son nasihatlar edilir. Köyün İmamı dualarını yapar ve ayrılık başlar.Yemek kültürü Sabah kahvaltısında iki saç arasında tezek korunun içerisine gömülerek pişirilen sıcak pamuk gibi(adından anlaşıldığı gibi) Melek Çöreği arasına dürüm yapılmış tam yağlı çömlek peyniri, Arapaşı, Hasıde(Pekmez, Un ve Tereyağdan oluşur), Yufka üzerine dökülen hafif sulu Bulgur pilavı ve yanında Fasulye-Patlıcan Turşusu, üzerine tasta buz gibi soğuk ve köpüklü üzüm ekşisi içilir, arap aşı, omaç(bol tereyağda Yumurta ve Yufka ekmeğin karışımı dürüm),Gölleme ve Çalma(pekmezden yapılan bir tür marmelat Ayrıca;yıllardır köyde faaliyette bulunan Kuran Kursu da yöreye çok faydalı olmuş, değerli ilim adamları yetiştirmiş ve köyün tanınmasında da etkili olmuştur.

== Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir] ardanın hayatı böyle başlamıştır topla topta nıke

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 109
1990
1985

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır yalnız son dönemdeki göçlerden sonra taşımalı egitime geçildiğinden kapanmıştır. Az sayıdaki ögrenciler servislerle Çerikli deki okula taşınmaktadır. 

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı geçimini büyük oranla çiftçilikten kazanmaktadır.Hem çiftçilik hem hayvancılık yapan ailelerde mevcuttur. Köydeki iş bölümü her yıl dönüşmeli olarak haneler arasında paylaştırılır. Bir yıl hayvancılık yapan haneler ertesi sene tarım ile geçimini sağlar, tarım yapanlar ise ertesi sene hayvancılıkla uğraşırlar. Bu örnek düzenin amacı hem köy sakinlerinin multi-tasking becerilerini geliştirmek hem de üretim de rekabet sağlayarak daha kaliteli ve nitelikli bir dönüşüm sağlamaktır.

Elektrik[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün elektriğine güven olmamaktadır.Yılın 4 mevsiminde elektrik kesintileri kimi zaman uzun kimi zaman kısa süreli yaşanmaktadır.Tamir bazen köyün hocası bazen muhtarımız nıyazı tarafından yapılır