Bao'anlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.36, 28 Kasım 2016 tarihinde Bambi'nin annesi (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17872125 numaralı sürüm (→‎Dış bağlantılar)
Bao'anlar
Dosya:China 47 Bonan (Mogol).jpg
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Diller
Bao'anca (Çince:保安语) ISO 639-3: peh
Din

Bao'anlar, (Çince: basit:保安族; geleneksel: 保安族; pinyin: Bǎo'ān zú) (eski moğolca: |Monggol.svg Mongɣul; Moğolca: Монгол Mongol) Çin Halk Cumhuriyetinde Moğol asıllı Müslüman bir azınlık halkıdır. Dongxianglar gibi Bao'anlar'da kuzey Çin'de yaşayan azınlık bir halk grubudur. Bao'anlar bir Moğol dili olan Bao'anca dilini konuşurlar ve çoğunluğu Müslümandır.[1]. Qinghai Eyaletinde yaşayan Bao'anlar Gansu Eyaletindeki Bao'anlardan oldukça farklı bir diyalektle konuşurlar, Gansu'da yaşayanlar Çince'nin, Qinghai'de yaşayanlar da Tibetçe'nin etkisi altında kalmışlardır.

Jishishan Bao'an Dongxiang ve Salar Özerk İlçesi'ndeki Bao'anlı ilkokul öğrencileri.

Tarihi

Anlatılanlara göre Bao'anların kökeni 1368 yılında Moğol istilasından geriye kalan askerlerden oluşur. Zamanla Bao'anlar komşuları olan Huiler, Tibetliler ve Han Çinlileriyle karşılıklı evlenmişler ve 19. yüzyılda pek çoğu İslam dinini benimsemişlerdir. Tahminen 9.000 ile 12.000 arasında kuzey'deki Gansu ve Qinghai Eyaletlerinde yaşarlar.

Kültür

Bao'anların birçoğu Dongxianglar ve Huiler gibi aynı gelenek ve görenekleri paylaşırlar. Onların geleneksel giyimleri Tibetliler, Dongxianglar ve Huiler gibidir. Evlenilmiş Bao'an kadınları kara peçe, evlenmemiş kızları yeşil peçe giyerler. Bao'an erkekleri siyah veya beyaz şapka ve beyaz ceket giyerler. Çoğu Bao'anlar Tarımla uğraşırlar, daha çok Buğday ve Çavdar ekerler. Diğer Bao'anlar Odunculuk veya Gümüşçülük işleriyle geçimlerini sağlarlar. Bao'anlar Çiftçiliğin ve Hayvancılığın yanı sıra bu yörede ünlü Bonan bıçaklarını yapıp satarlar böylece yerel ekonomiye katkıda bulunurlar.

Notlar

Kaynakça

  • Bao'anzu de wenhua xingtai 保安族的文化形态 (Die kulturelle Formation der Bonan). In: Hao, Sumin 郝苏民 u. Wenhua 文化 u. He, Weiguang 贺卫光 [Hg.], 甘青特有民族文化形态研究 Gan Qing teyou minzu wenhua xingtai yanjiu (Forschungen zur kulturellen Formation der Nationalitäten, die nur in Gansu und Qinghai leben). 民族出版社 Minzu chubanshe (Nationalitätenverlag). 北京 Beijing 1999/2000. ISBN 7-105-03420-3. sayfa 265-312.
  • Bonan, Tongren - Asia Harvest (İngilizce)

Dış bağlantılar