Zillur Rahman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zillur Rahman
Zillur Rahman in Neubrandenburg, Germany in 1973.jpg
Doğum 9 Mart 1929
Bangladeş
Eğitim Dakka Üniversitesi
Meslek Bangladeş Cumhurbaşkanı

Md. Zillur Rahman (d. 9 Mart 1929, ö. 20 Mart 2013), eski Bangladeş devlet başkanı ve Avami üst düzey Başkanlık heyeti üyesi. Bangladeş Seçim Komisyonu tarafından 11 Şubat 2009'da Avami parlamento seçimlerinde sandalyelerin büyük çoğunluğu kazanmasından bu yana cumhurbaşkanlığı seçimlerinde on dokuzuncu devlet başkanı ilan edildi ve 12 Şubat 2009 tarihinde göreve başladı.

Babası Meher Ali Mian, ünlü bir avukat ve Mymensingh Yerel Yönetim Kurulu Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesiydi. Dakka Üniversitesi Yüksek Lisans eğitim alarak bir hukuk diplomasını kazandı. Zillur Rahman 1952'de Bengali dili hareketine katıldı. Daha sonra bir Avami adayı olarak Pakistan 1970 ulusal seçimlerinde de parlamentonun bir üyesi olarak seçildi. Bangladeş Kurtuluş Savaşı sırasında sürgüne gönderildi.

Rahman savaştan sonra 1972 yılında Avami Genel Sekreteri oldu. 1973 yılında genel seçimlerde parlamentonun bir üyesi olarak seçildi. Zillur Rahman Şeyh Mucibur Rahman'ın öldürülmesinden sonra askeri cunta tarafından tutuklandı ve dört yılını hapiste geçirdi.

Rahman, 1996 ve 2001 yılları arasında Avami hükümetinin bir bakanı olarak görev yaptı.

Rahman, partisinin Kadın İlişkileri sekreteri olan Avami politikacı Ivy Rahman ile evlendi. Harkat ül Cihad El İslami (HUJI) teröristleri tarafından başlatılan 2004 Dakka bombalı saldırılarında eşi Ivy Rahman öldürülmüştür.

Vefatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zillur Rahman 10 Mart 2013 tarihinde kritik bir akciğer enfeksiyonu sonucu hava ambulansı ile uçakla Singapur'a götürülmüş, 20 Mart 2013'te Mount Elizabeth Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir. Meclis Başkanı Abdul Hamid, 14 Mart'ta cumhurbaşkanı vekili olarak atandı. Bir başkanlık sözcüsü sonra Hamid ulusal üç günlük yas ilan ettiğini duyurdu. Dhaka en Banani mezarlığına defnedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Iajuddin Ahmed
Bangladeş Devlet Başkanı
2009–2013
Sonra gelen
Abdul Hamid
Vekaleten