Ban Kulin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ban Kulin
Bosnalı Banı
2. Bosnalı Banı
Hüküm süresi1180–1204
Önce gelenBan Borić
Sonra gelenBan Stjepan
Doğum5 Mayıs 1163
Ölüm1204
Eş(ler)iBanica Vojslava
Çocuk(lar)ıBan Stjepan
HanedanKulinići
BabasıBan Borić
DiniBosna kilisesi

Ban Kulin (Boşnakça: Ban Kulin, Бан Кулин) (5 Mayıs 1163 - 1204), Kulinić ailesine mensup olan Ban Kulin, M.S. 1180 – 1204 yılları Banlık görevini yerine getirmiştir. 1204 yılında 41 yaşında ölmüştür. Bu dönemde Bosna, hem Bizans İmparatorluğunun vasal devleti olarak hem de Macaristan İmparatorluğunun vasalı olmuştur. Ban Kulin, Bosna’nın en ünlü ve önemli tarihi hükümdarlarından biri olmuştur.

Kulin Ban Erken Boşnak Tarihinin gelişimi üzerine büyük etkisi vardır. Bu Dönemde Dubrovnik ve Bosna Banlığı arasında barışçıl ilişkileri teşvik ve ticari ilişkilerin gelişmesi amacıyla bir anlaşma imzalanmıştır. Ban Kulin beratı,1189 yılında Bosna Banlığı ile Ragusa Cumhuriyeti (Dubrovnik) arasında, Ragusaların ticari haklarına yönelik yapılan ticari bir anlaşma olarak Orta Çağ Bosna’sında önemli bir yer tutmaktadır. Bu belge Balkanlarda en eski yazılı devlet dokümanlarından biridir. Bu berata göre, Bosnalı Ban Kulin, Prens Krvaše ve Dubrovnik’te yaşan tüm insanlara kendi ülkesinde hareket ve ticaret özgürlüğü vadetmektedir. Berat iki dilde yazılmıştır. Bunlar; Latince ve Boşnakça Dilinin Ştokavian diyalektiğinin eski formudur. Belgenin katibi Radoje olarak adlandırılır ve alfabesi erken Bosna Kiril alfabesidir. Bu belge Boşnak ulusal gururu ve tarihi mirası açısından büyük öneme sahiptir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Malcolm, Noel (1 Ekim 1996). Bosnia: A Short History. Londra: New York University Press. s. 364. ISBN 978-0814755617. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Ban Borić
Ban Kulin
1180–1204
Sonra gelen:
Stjepan Kulinić