Balabanlı, Kırcaali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Balabanlı Köyü Bulgaristan'ın Kırcaali ilinin Momchilgrad(Mestanlı) ilçesine bağlı bir köyüdür. Köyün tamamı Türk nüfusundan oluşmaktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Balabanlı Köyü, Avşar boyunun Balabanlı obasına mensup Türkmenler'den oluşmaktadır. Bu Türkmenler hakkında çeşitli kaynaklarda bilgiler yer almaktadır. Adnan Menderes Kaya'nın Avşar Türkmenleri isimli kitabında Balabanlı obası hakkında şu yazılar bulunmaktadır:

"Balaban, 15. yüzyılda Halep bölgesinde yaşayan Köpekli Avşarının obalarındandır. Osmanlılar zamanında iskan politikası sonucu Maraş ve çevresi, Batı Anadolu'nun muhtelif yerleri, Belih Nehri ve Rakka çölleri ile Sıvas ve Karaman eyaletlerine iskan oldular. İlerleyen yıllarda bulundukları yerden göçe başlayan Balaban Avşarlarının (Balkanlardan Doğu Anadolu'ya kadar) Anadolu'nun çeşitli yerlerine yerleştikleri biliniyor. Batı Anadolu'da İzmir-Aydın hattında bulunuyorlardı. Nitekim günümüzde Aydın’ın Seferihisar ve Doğanbey yörelerinde yaşayan Balabanlılar ile Tunceli'de varlığını sürdüren Balabanlılar, bunların ahfadıdır. Köy, adını muhtemelen Balaban Avşarlarından almıştır. "