Self-servis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Self servis yakıt doldurma
Amerika’da bir Çin büfe restoranı
Japonya'da bir meşrubat satış makinesi

Self-servis, genellikle satın alma yapan kişinin kendine hizmet etmesidir.[1]

Bankalarla sınırlı olmayan ATM Makineleri ve müşteri tarafından işletilen süpermarket otomatik ödeme kasaları,[2] emek tasarrufu sağlar. Süpermarket otomatik ödemeli kasaların Son-kullanıcı geliştirme ve Son-kullanıcı bilgi işlemi gibi bir çift alt grubu vardır.

Ücretli emeğin ücretsiz emekle nasıl değiştirildiğine,[2][3] ve azaltılmış profesyonellik ve birincil görevlerden kaynaklanan dikkat dağınıklığının çalışanların zamanından elde edilen değeri nasıl azalttığına dikkat edilmiştir.[4]

On yıllar boyunca akaryakıtın kendi kendine pompalanmasını[5] ve diğer self-servisleri hem kolaylaştıran hem de önleyen yasalar çıkarıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Andrew Pollack (14 Temmuz 1994). "Japan's Radical Plan: Self-Serve Gas". The New York Times. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b Laurence Hatch. Keys to Terrific Customer Service. ISBN 0557004462. One person may supervise 4-6 or more stations 
  3. ^ Martha E. Gimenez (1 Aralık 2007). "Self-Sourcing: How Corporations Get Us to Work Without Pay!". Monthly Review. 
  4. ^ Peter Bendor-Samuel (8 Mart 2017). "The problem with the end-user computing environment". CIO magazine. 
  5. ^ Jonah Engel Bromwich (5 Ocak 2018). "New Jersey Is Last State to Insist at Gas Stations: Don't Touch That Pump". The New York Times.