Bacillus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bacillus
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Üst âlem: Bacteria
Şube: Firmicutes
Sınıf: Bacilli
Takım: Bacillales
Familya: Bacillaceae
Cins: Bacillus
Cohn,[1]
Tip tür
Bacillus subtilis
(Ehrenberg 1835) Cohn 1872[1]

Bacillus, çubuk ya da çomak şekilli, gram pozitif ve sporlu bir bakteri cinsidir. Bacillaceae familyasına dahildir. Sporları ısıya dayanıklıdır. Havada suda tozlarda dışkıda ve genellikle toprakta bulunur. Bacillus türleri zorunlu aerob veya fakültatif anaerob'durlar. Kültürde gelişen türleri oksijen varlığında katalaz pozitiftirler.[2]

Cinsi tanımlayan "Bacillus" ve sınıfı tanımlayan "Bacilli" bilimsel ve Latince özel adlardır ve gerek İngilizce, gerekse Türkçe metinlerde baş harfleri büyük olarak yazılırlar. Ayrıca, cinsi ve o cinse ait türleri tanımlayan tüm diğer terimlerde olduğu gibi, "Bacillus" da italik yazılır.

Mikrobiyoloji ile ilgili İngilizce metinlerdeki cümleler içinde "bacillus" (italik değil, baş harfi küçük) ve "bacilli" (baş harfi küçük) sözcüklerinin yer aldığı görülür:

  • "bacillus", çomak yapılı bakterileri genel anlamda tanımlamak için kullanılan, tekil bir sözcüktür ve Türkçede "basil" olarak geçer;
  • "bacilli" ise "bacillus" sözcüğünün çoğuludur ve Türkçede "basiller" olarak geçer.

"Bacillus" adının Türkçedeki okunuşu "basillus" şeklindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Cohn F. (1872). "Untersuchungen über Bakterien.". Cohn F (Ed.). In: Beiträge zur Biologie der Pflanzen 1 (Heft 2) (Almanca). Max Müller, Breslau. ss. 127-224. 
  2. ^ Turnbull PCB (1996). "Bacillus". In: Baron S (Ed.). Barron's Medical Microbiology. Univ of Texas Medical Branch. ISBN 978-0-9631172-1-2.