Bıyıklı kamışçın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Bıyıklı kamışçın
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Acrocephalus melanopogon ad03 CB.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae
(Ötleğengiller)
Cins: Acrocephalus
Tür: A. melanopogon
Binominal adı
Acrocephalus melanopogon
Temminck, 1823
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Bıyıklı kamışçın ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Bıyıklı kamışçın ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Bıyıklı kamışçın, (Acrocephalus melanopogon), ötleğengiller (Sylviidae) familyasından bir kuş türü.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta-boyutlardaki bu kuş 12-13.5 cmdir, benzer Kındıra kamışçınından ufakça daha büyüktür. Erişkinin, zarifçe çizgili kahverengi bir arkası ve beyaz alt parçaları vardır. Alın düzleşmiştir, çıkık bir beyazımsı kaş bölgesi, gri kulak örtü tüyleri vardır ve gaga kuvvetli ve sivri uçludur. Eşeyler aynıdır ama genç kuşlar daha fazla çizgilidir ve göğüste işaretleri vardır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sazlar ve Cyperaceae gibi dik sucul bitki yaşamında bulunan bir türdür. 3-6 yumurta, Nisan'ın ortasında koyulur ve 14-15 gün boyunca kuluçkaya yatırılır. Yuva, sazlar veya Juncuslar içinde suda veya bir çalılıkta inşa edilir. Bu tür, genellikle tekeşlidir (Leisler & Wink 2000). Çoğu gibi böcekçildirler ve hem de su salyangozlarıyla beslenirler.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Avrupa'da ve biraz içeride kuzey-batı Afrika'yla güney ılımlı Asya'da görülürler. Kısmen göçmendirler. Güney batı Avrupalı kuşlar yerleşiktir ve Asyalı form, Arabistan ve Hindistan'a göç eder. Çok nadir bir serseri olarak uzakta Polonya ve Danimarka'da görülürler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • BirdLife International (2004). Acrocephalus melanopogon. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesisi. IUCN 2006. 12 May 2006 tarihinde alınmıştır.
  • Leisler, B. & Wink, Michael (2000): Frequencies of multiple paternity in three Acrocephalus species (Aves: Sylviidae) with different mating systems (A. palustris, A. arundinaceus, A. paludicola). Ethology, Ecology & Evolution 12: 237-249. PDF fulltext3 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Snow, David W.; Perrins, Christopher M.; Doherty, Paul & Cramp, Stanley (1998): The complete birds of the western Palaearctic on CD-ROM. Oxford University Press. ISBN 0-19-268579-1