Büyük Asoka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Asoka
Ashoka's visit to the Ramagrama stupa Sanchi Stupa 1 Southern gateway.jpg
M.Ö 1. Yüzyıldaki kabartmada Asoka, Ramagrama'daki Nāgaları ziyaret ediyor
Doğum Maurya İmparatorluğu
Ölüm M.Ö 232
Milliyet Hint
Meslek Maurya İmparatoru

Asoka (Devanāgarī: अशोकः, IAST: [aɕoːkə(hə)], Prakrit dilinde İmparatorluk adı: Devanampriya Priyadarsi (Devanāgarī: देवानांप्रिय प्रियदर्शी), "O,Tanrıların sevgili oğludur ve her insana içtenlikle saygı duyar") ve Dhamma (Devanāgarī: धम्मः), "Adil, Dindar, Erdemli") (MÖ 304–MÖ 232) arasında, MÖ 273 ile MÖ 232 arasında egemen olan Maurya Hanedanlığı'nın Hint imparatoruydu. Asoka bir dizi askeri fetihten sonra günümüzde Hindistan'ın bulunduğu alana hükmetmiştir. İmparatorluğu günümüzdeki Pakistan, Afganistan ve İran'ın batısındaki topraklardan, günümüzde Hindistan'ın doğusunda yer alan Bengal ve Assam eyaletleri ile günümüzde güneydeki Karnataka eyaleti sınırları içinde kalan Mysore'a kadar uzanan bir alana yayılmıştı.

Tahta çıktığı ilk zamanlar büyükbabasının izinden gitti ve askerî harekâtlarla topraklarını genişletmeye çalıştı. Hükümranlığının sekizinci yılında, Hindistan'ın doğu kıyılarında (günümüzde Orissa eyaletinin bulunduğu yerler) bir devlet olan Kaliga'ya karşı bir savaştan zaferle ayrıldı. Ancak zafere rağmen, savaş bittiğinde ordusunda yüz bin kayıp ve daha fazla sayıda yaralı vardı.

Bundan etkilenen Asoka, Hindistan'ın zapt edilmesi için giriştiği harekâtı bitirmeye karar verdi ve tüm savaşlardan vazgeçti. Budizm'i, dini felsefesi olarak belirledi ve dharma erdemlerinin gerektirdiği şekilde yaşamaya çalıştı.

Kişisel hayatında Asoka, avcılıktan vazgeçti ve vejetaryen oldu. Devlet adamı olarak ise hastaneler ve hayvan barınakları açtı, birçok katı kanunu yürürlükten kaldırdı, yollar yaptı ve sulamayı geliştirdi. İnsanlara inancı öğretmek için "dharma görevlileri" olarak adlandırılan devlet görevlileri atadı. Krallığı zamanında, tüm dinlere yer vardı ama özellikle Budizm teşvik edildi. Bununla beraber; birçok yabancı ülkeye Budist misyonerler gönderildi. Özellikle Seylan'da (Sri Lanka) başarılı oldular.

Asoka, benimsediği bu politikayı anlatan satırların krallığındaki tüm kayalara ve sütunlara yazılmasını istedi. Birçoğu günümüze kadar ayakta kalmıştır.

Asoka tahta çıktığı vakit Budizm, sadece Hindistan'ın kuzeybatısında bulunan yerel bir dindi. Öldüğünde ise tüm Hindistan'a yayılmıştı ve tüm süratle komşu ülkelerde de yayılıyordu. Budizm'in yaygınlaşmasında önemli rolü olduğu söylenir.[1]

Popüler Kültürde Asoka[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yapımı Asoka filminde Shah Rukh Khan tarafından canlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Michael H. Hart, Dünyaya Yön Veren En Etkin 100