Büyük Antiller

Koordinatlar: 21°59′K 79°02′B / 21.983°K 79.033°B / 21.983; -79.033
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük Antiller'in konumu

Büyük Antiller, Karayip denizinde Küçük Antiller ile birlikte Batı Hint Adalarını oluşturan adalar topluluğu.

Büyük Antiller, Karayiplerin kuzey-batısındaki dört büyük adadan oluşur: Küba, Hispanyola (Haiti ile Dominik Cumhuriyeti), Jamaika, Porto Riko. Ayrıca Cayman Adaları da içermektedir. Jeolojik olarak Virjin Adaları ve Sombrero Adası'nı da içermesine rağmen politik açıdan Küçük Antiller'in bir parçası olarak sayılırlar. Virgin adaları hariç 207.411 kilometrekarelik yüzölçümüyle Batı Hint Adaları'nın kara kütlesinin yaklaşık yüzde doksanını ve nüfusunun yüzde doksanından fazlasını oluşturmaktadır.[1] Geri kalan kısımda ise Küçük Antiller bulunmaktadır.

Uzanış doğrultusu bakımından Güney Amerika'nın kuzeyinde doğu-batı doğrultusunda uzanıp Küçük Antiller'den farklı bir durum sergiler. Lucayan Adaları ise Antiller'in bir parçası olmayıp Kuzey Atlantik Adaları'nın bir parçası olarak sınıflandırılır.

Büyük Antiller'in çoğu bağımsız ülkelerden oluşurken, Porto Riko adası Amerika Birleşik Devletleri'nde özerk bir bölgedir, Cayman Adaları ise bir Britanya Denizaşırı Bölgesi'dir. Bölgeye ve nüfusa göre en büyük ada, ada grubunun batı ucuna uzanan Küba'dır. Porto Riko Karayipler'in doğu ucunda yer alır ve Hispanyola adası ise ortalarında bulunur. Jamaika Küba'nın kuzeydoğusunda bulunurken Cayman Adaları ise Küba'nın kuzeybatısında bulunur.Florida eyaleti, ABD anakarasında Büyük Antiller'e en yakın noktayı içerirken, Florida Keys adaları ise, Büyük Antiller'de olmasa da, Küba'nın kuzeyinde bir ada grubudur.

Büyük Antiller Latin Amerika'nın bir parçası olarak kabul edilir. 38 milyonluk nüfusu ile Latin Amerika'nın toplam nüfusunun% 6'sını oluşturmaktadır. Küba'nın başkenti Havana, 2 milyon nüfusu ile Büyük Antiller'deki en büyük şehirdir. Diğer büyük şehirler Santo Domingo, Port-au-Prince ve San Juan'dır. Büyük Antiller'deki yaşam kalitesi, İnsani Gelişme Endeksi'ne göre "yüksek insani gelişme" olarak kategorize edilen Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Jamaika'da benzerdir. Yine de en yüksek İGE'ye sahip bağımsız bir ülke olan Küba, sırasıyla "yüksek" ve "çok yüksek" insani gelişme gösteren Porto Riko ve Cayman Adaları'nı takip ediyor. Haiti, Büyük Antiller'de ve tüm Amerika'da 0.498'lik bir oranla en düşük İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip olup ve bunu "Düşük insani gelişme" olarak kategorize edilir.

Büyük Antiller'de konuşulan diller çoğunlukla İngilizce ve İspanyolca olup bunun yanında çeşitli yerel diller (bkz: Haiti Kreyolu) ve Fransızca da konuşulmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Büyük Antiller". britannica.com. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2020.