Haiti Kreyolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Haiti Kreyolu, Türkçede Haiti Kreolü olarak da geçer[1] (Kreyol ayisyen, [kɣejɔl ajisjɛ̃]), Fransızca bazlı bir kreyol dilidir. Haiti'de yaklaşık 8 milyon kişi ya da toplam nüfusun %80'i ve ekseriyetle Bahamalar, Küba, Kanada, Cayman Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Fransız Guyanası, Martinik, Guadeloupe, Belize, Porto Riko ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler ve devletlerde yaşayan Haiti diasporası tarafından konuşulur. Haiti Kreyolu, dünyada en çok konuşulan kreyol dilidir.[2]

Fransızcanın yanı sıra Haiti Kreyolu, Haiti'nin iki resmî dillerindendir. Önemli 18. yüzyıl Fransızcası bazının dışında Afrika dilleri, İspanyolca, Taíno ve giderek artan bir oranda İngilizce tarafından etkilenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dominik Cumhuriyeti. Haiti Kreolü Konuşulan Saha. Haiti Kreolü Konuşulan Saha Açılıyor". Yehova'nın Şahitleri. 2015. Erişim tarihi: 28 Nisan 2020. 
  2. ^ Valdman, Albert. "Creole: The National Language of Haiti" (İngilizce). Indiana Üniversitesi. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]