Bülent Ecevit Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bülent Ecevit Anadolu Lisesi (BEAL)
Kuruluş1999
ÜlkeKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
ŞehirLefkoşa, Göçmenköy
TürüLise
MüdürYusuf İnanıroğlu
Eğitim diliİngilizce
Yabancı dil(ler)Fransızca, Almanca, Yunanca
Resmî sitesihttp://beal.mebnet.net/

Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde lise düzeyinde eğitim veren bir kurumdur. Okula öğrenci alımı ortaokul sonrasında yapılan yerleştirme sınavı ile gerçekleşir.

KKTC'nin başkenti Lefkoşa'nın Göçmenköy bölgesinde bulunan okulun sınıfları yanında kapalı spor salonu, basketbol kortu, müzik ve resim atölyeleri, kafeteryası, fen laboratuvarı ve kütüphanesi bulunur.

Bülent Ecevit Anadolu Lisesi'nde ÖSS ve IGCSE alanlarında eğitim verilmektedir. Eğitim hayatına başladığı yıldan itibaren ulusal ve uluslararası sınavlarda başarılı olmuş öğrenciler yetiştirmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu okul Türkiye Cumhuriyeti Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye dışında yapılan ilk okuldur. 1999 yılında faaliyete başlamış olup daha sonrasında okula adını veren Türkiye'nin 16. başbakanı Bülent Ecevit tarafından ziyaret edilmiştir. Okul müdürlüğünü 1999-2021 yılları arasında Sibel Karakaya üstlenmiştir. Okulun kurucu ve en uzun süre görev yapmış müdürüdür. Mevcut müdür Yusuf İnanıroğlu'dur.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi site 27 Ocak 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.