İçeriğe atla

Büşruye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büşruye
بشرويه
İran üzerinde Büşruye
Büşruye
Büşruye
Şehrin İran'daki konumu
Ülkeİran İran
EyaletGüney Horasan Eyaleti
ŞehristanBüşruye şehristanı
BahşMerkezî bahşı
Nüfus
 (2006)
 • Toplam13,778
Zaman dilimiUTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU)UTC+04.30 (IRST)
Şehrin uluslararası adı GEOnet Server'da Boshruyeh

Büşruye (Farsça: بشرويه), İran'ın Güney Horasan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin aynı isimli Büşruye şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 13.778 kişi[1] ve 3.638 hanedir.[2]

Kentin adı, bölgede yetişen yerli bir bitki adı olan 'boş'dan gelmektedir.

Kent, Kebir Çölü sınırında Firdevs ve Tabas kentleri arasında yer almaktadır. Bu şehrin yakınlarında, tarihi değeri olan köyler Aresk, Ragheh, Korond ve Ghaniabad bulunur. Kent, yaz aylarında çok sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Yılda ortalama yağış (düşük 150 mm) çok düşüktür.

Boshruyeh Güney Horasan eyaletinde önemli bir tarım bölgesidir. Birçok kişi, bu alanda yer alırlar. Başlıca ürünler pamuk, buğday, safran, arpa, kimyon, fıstık, kavun ve karpuz vardır. Bu şehirde, tarım yeraltı su dayanmaktadır. Bu çiftçilerin su getirmek için güçlü motorlar kullanıyor anlamına gelir.

Büşruye ve çevresinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Tarih kitapları dayanarak, bu şehirde 700 yıl en azından var olduğunu görünüyor. En ünlü yapılarından bazıları şunlardır:

1. Kale Dohtar "Kız Şatosu": Bu kale şehrin batısında bir dağın tepesinde yer alır. Bu büyük ve antik yapı bu bölgenin İsmaili yönetim döneminden bir devlet işi olduğu bildirilmiştir. 2. Hosseynie Haj Ali Eşref "Haj Ali Eşref's Hussayniyya": Bu yapı ve Hint mimarisine sahiptir Muharrem ayı boyunca azadari "dini yas törenleri" için kullanılır. 3. Mescid Miyan Deh: Bu caminin geçmişi 400 yıl öncesine kadar uzanır. 4. Saray-e Serke: Bu eski ve basit bir ev ve ünlü de Azadari için kullanılır