Büşra Ersanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Büşra Ersanlı Behar (1950, İstanbul), Türk siyaset bilimci ve akademisyen.

İstanbul Robert Kolej'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Siyaset Bilimi bölümünden yüksek lisans yaptı.[1] Şerif Mardin'le yazdığı doktora tezi önce AFA Yayınevi'nden, daha sonra İletişim Yayınları'ndan "İktidar ve Tarih: Türkiye'de "Resmi Tarih" Tezinin Oluşumu (1929-1937)" ismiyle yayımlandı. Orta Asya Türk dünyası uzmanı olan Prof. Dr. Büşra Ersanlı, 2010 yılına kadar Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölüm Başkanlığı yaptı ve bu bölümden emekli oldu.

Kürt açılımını destekleyerek, Kürt sorununun demokratik yollardan çözüme ulaştırılması gerektiğini savundu, bu çerçevede Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siyaset Akademisi'nde dersler verdi ve demokratik bir anayasa taslağı hazırlanması çalışmaları çerçevesinde BDP parti meclisine destek verdi. Ersanlı, Kasım 2011'de KCK davası kapsamında "örgüt üyeliği ve örgüt yöneticisi" olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 13 Temmuz 2012 tarihinde toplanan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ersanlı'nın tutukluluğu Türk basınının yanı sıra uluslararası basında yer buldu. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11 Temmuz 2012 günü Milliyet gazetesine verdiği demeçte Büşra Ersanlı'nın terörist olduğuna inanmadığını söyledi. Ersanlı, tutuklu kaldığı dönemdeki anılarını "Kitaplarla Dayanışma" adıyla kitaplaştırdı.

Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzaladı. Hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan ve 5 Haziran 2018 tarihinde sonuçlanan davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ iletisim.com.tr
  2. ^ "Prof. Dr. Büşra Ersanlı'ya 1 yıl 3 ay hapis cezası". Hürriyet. 5 Haziran 2018. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019.