Büşra Ersanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büşra Ersanlı
Doğum 1950 (72-73 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim Boğaziçi Üniversitesi (1978)
Meslek Akademisyen

Emine Büşra Ersanlı (1950, İstanbul), Türk siyaset bilimci ve akademisyen.

Siyaset kuramları ve ideolojiler, Türkiye’de resmi tarih yazımı, Orta Asya, Kafkaslar, Rusya Federasyonu, Avrasya çalışmaları ve toplumsal cinsiyet alanlarında çalışmaları vardır. Bir siyasi aktivist olarak da tanınır

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1950 yılında İstanbul'da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej'nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Siyaset Bilimi bölümünden yüksek lisans (1981) ve doktora (1989) dereceleri aldı.[1]Şerif Mardin'le yazdığı doktora tezi İktidar ve Tarih: Türkiye'de "Resmi Tarih" Tezinin Oluşumu (1929-1937)" ismiyle yayımlandı.

1992-1996 döneminde Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı’nın danışmanı olarak görev yaptı.[1] Orta Asya Türk dünyası uzmanı olan, İngilizce'nin dışında okuma düzeyinde iyi derecede Fransızca, Özbekçe, Türkmence bilen Ersanlı, İngiltere, Fransa ve Rusya’daki çeşitli akademik kurumlarda araştırma ve eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulundu. 1999’da Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından üstün başarı ödülüne layık görüldü. 2006-2009 döneminde bu bölüme bağlı İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün başkanlığını yürüttü.

Bir siyasal aktivist olarak da tanınan Ersanlı, İnsan Hakları Dernekleri, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) gibi birçok derneğin eğitim çalışmalarına destek vermiştir.[1] Ayrıca Türkiye Ekonomi ve Sosyal Tarih Vakfı, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, 10 Aralık Hareketi, Türkiye Sosyal Siyasal Ekonomik Araştırmalar Vakfı, Barış Meclisi ve daha birçok sivil toplum kuruluşuna, kurucu, üye ve eğitmen olarak destek vermiştir.

Ersanlı, Kürt açılımını destekleyerek, Kürt sorununun demokratik yollardan çözüme ulaştırılması gerektiğini savundu, bu çerçevede Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Siyaset Akademisi'nde dersler verdi ve demokratik bir anayasa taslağı hazırlanması çalışmaları çerçevesinde BDP parti meclisine destek verdi. Kasım 2011'de KCK davası kapsamında "örgüt üyeliği ve örgüt yöneticisi" olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 13 Temmuz 2012 tarihinde toplanan ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ersanlı'nın tutukluluğu Türk basınının yanı sıra uluslararası basında yer buldu. Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11 Temmuz 2012 günü Milliyet gazetesine verdiği demeçte Büşra Ersanlı'nın terörist olduğuna inanmadığını söyledi. Ersanlı, tutuklu kaldığı dönemde okuduğu kitaplar üzerine yazılarını "Kitaplarla Dayanışma" adıyla kitaplaştırdı.[2]

Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzaladı. Hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla açılan ve 5 Haziran 2018 tarihinde sonuçlanan davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Büşra Ersanlı". Busraersanli.com. 9 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2021. 
  2. ^ Kepenek, Evrim. "Büşra Ersanlı: Edebiyatın Gerçeği Her Şeyden Büyük". Bianet.org sitesi, 5 Ocak 2019. 5 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2021. 
  3. ^ "Prof. Dr. Büşra Ersanlı'ya 1 yıl 3 ay hapis cezası". Hürriyet. 5 Haziran 2018. 21 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019.