Aziz Patrik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aziz Patrik
DoğumBüyük Britanya
Ölümİrlanda
KutsayanlarKatolik Kilisesi
Doğu Ortodoks Kilisesi
Anglikan Komünyonu
Lutheranizm[1]
Yortu17 Mart (Aziz Patrik Günü)

Aziz Patrik (LatincePatricius; İrlandacaPádraig; İrlandaca telaffuz: [ˈpˠaːd̪ˠɾˠəɟ]; GalcePadrig), beşinci yüzyılda yaşamış Roma-İngiliz kökenli Hristiyan misyoner ve piskopostu. "İrlanda Havarisi" olarak bilinen, İrlanda'nın birincil koruyucu azizidir. Diğer koruyucu azizler Brigid ve Columba'dır.

Dini konularda Katolik Kilisesi'nin mevcut yasalarından önce yaşamış olan Patrick, resmi olarak azizleştirilmedi.[2] Yine de, Katolik Kilisesi'nde ve İrlanda'nın "Aydınlatıcı" olarak gördüğü Doğu Ortodoks Kilisesi'nde bir Aziz olarak saygı görüyor. Ayrıca Anglikan Komünyonu ve Lutheran Kiliseleri tarafından da bir Aziz olarak kabul edilir.[3]

Patrik'in doğum ve ölüm tarihleri ​​kesin olarak belli değildir, ancak beşinci yüzyılda İrlanda'da bir misyoner olarak görev yaptığı konusunda geniş bir fikir birliği vardır. Patrik hakkındaki en son biyografide[4] yer aldığı gibi, dördüncü yüzyılın sonlarına ait kendisini anlatan bir tarih yoktur.[5]

Erken ortaçağ geleneğinde Armagh ve İrlanda'nın büyük yerleşim yerlerinde, Patrik'i ilk piskopos olarak görüyor ve Kelt çok tanrıcılığı biçimini uygulayan bir toplumu Hristiyanlığa döndüren birisi olarak kabul ediliyor.

17 Mart gününde Patrik, İrlanda'da Aziz Patrik Günü'nde her yıl anılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "Saints by Cause". 10 Ağustos 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2006. 
  2. ^ Flechner 2019, s. 1
  3. ^ Meekins, Jeannie. Saint Patrick (İngilizce). Learning Island. s. 14. 
  4. ^ Saint Patrick Retold: The Legend and History of Ireland's Patron Saint. Princeton University Press. 2019. ISBN 9780691190013. 
  5. ^ Flechner 2019, s. 34–35
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]